Alkaraz je novi šampion Vimbldona

12

Španski teniser Karlos Alkaraz je novi šampion Vimbldona. Savladao je Novaka Đokovića sa 3:2 u setovima i osvojio drugu grend slem titulu u karijeri. Alkaraz je najmlađi vimbldosnki šampion u 21. veku.

Karlos Alkaraz je pobedio Novaka Đokovića u 136. vimbldonskom finalu i osvojio svoj prvi trofej na prestižnom turniru.

Najbolji srpski teniser Novak Đoković nije uspeo da u svom 35. grend slem finalu osvoji 24. titulu, ali i osmu ukupnu na Vimbldonu.

Nakon četiri uzastopna trofeja i 10 godina bez poraza na Centralnom terenu u Londonu Đokovića je zaustavio španski teniser Karlos Alkaraz.

Odličnom igrom na početku meča Novak je nagovestio još jedan grend slem trofej. Đoković je bio direktniji u prvom setu, osvojio je čak 29 poena, a Alkaraz samo 16.

Uspeo je sa samo jednim izgubljenim gemom da dođe do trijumfa u prvom delu igre – 6:1.

Međutim, mladi Alkaraz je bio strpljiv, odmeren i uporan u igri koja mu je kasnije donela pobjedu.

Drugi set rešen je nakon taj-brejka u kome je Novak imao prednost od čak tri poena, ali je španski teniser napadačkom igrom uspeo da izjednači, a kasnije i da preokrene rezultat za izjednačenje u setovima – 1:1.

Alkaraz je od tog momenta bio samouvereniji i energičniji od Đokovića.

Podigao je nivo igre u trećem setu, a zatim prepustio inicijativu srpskom teniseru koji je napravio čak 18 neiznuđenih grešaka.

U trećem setu Alkaraz nije imao duplih servis grešaka i trijumfovao je sa 6:1.

Novakov oporovak od izgubljenog taj-brejka u drugom delu igre, dogodio se u četvrtom setu, kada je Novak u petom gemu osvojio brejk, a zatim ga potvrdio svojim servisom. Do kraja seta nije bilo mnogo neizvesnosti, Đoković je odigrao prilično dobro, što je opet nagovestilo poptuni povratak.

Mladi Alkaraz je sjajnim udarcima na početku petog seta pokazao da će igrati napadački do kraja. Đoković je igrao defanzivno, a Alkaraz je retko grešio. Novak je u finalu imao nekoliko puta padove i uspone, ali nije bilo onog prepoznatljivog momenta kada se u potpunosti probudi, a zatim protivniku ne ostavi mnogo prostora za razigravanje, trčanje i direktne poene.

Težak i iscrpljujući finalni meč završio se nako četiri sata i 40 minuta igre u kojoj je Alkaraz bio bolji.