
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da Republika Srpska ne misli da je Dejton mrtav, da je propao, već da je tumačenjima izmijenjen do neprepoznatljivosti i to od onih koji ga nikada nisu potpisali i koji njegove principe nikada nisu poštovali.
– To nije samo naše mišljenje. To je stav pravnih stručnjaka širom Rusije, Kine, Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. To je realnost koja se ispod glasa priznaje u diplomatskim depešama i pravnim mišljenjima. I to je realnost koja se sada mora naglas reći – naglasio je predsjednik Dodik u obraćanju u Narodnoj skupštini Republike Srpske koje Srna prenosi u cijelosti:
Mi nismo ekstremisti. Mi nismo opstrukcionisti. Mi ne podrivamo Dejton. Mi pokušavamo da ga sačuvamo. Mi nismo samo potpisnici ovog sporazuma, mi smo strana tog sporazuma, njegovi čuvari i zaštitnici. Mi smo narod koji zna šta znači borba za slobodu, jer smo je platili najskupljom cijenom – životima naših sinova i kćeri.
Dejton je naš oklop, naša brana i naš štit protiv svih onih koji misle da će jednim potpisom, jednom odlukom ili jednim diktatom izbrisati ono što je stvoreno krvlju. Mi ne branimo samo svoja prava, mi branimo mir, a braneći mir, branimo pravo našeg naroda da ostane svoj na svome, da govori svoj jezik, da slavi svoje praznike i da se ponosi svojom istorijom, te da pamti i obilježava svoje stradanje.
Dejton nije samo mirovni sporazum – on je pečat na našu slobodu, on je obećanje da Republika Srpska ostaje trajno utkana u ovaj prostor. Mi ne branimo samo svoju zemlju, mi branimo principe na kojima BiH može da funkcioniše kao zajednica ravnopravnih naroda.
Pridržavamo se onog što je dogovoreno 1995. godine. Ne prihvatamo intervencije neizabranih i nepotvrđenih službenika koji nikom ne polažu račune, koji našu zemlju tretiraju kao lični projekat, a u pitanju je naša budućnost.
Ako i postoji potreba da se Dejton modernizuje, mi smo spremni pod uslovom da se to učini na pravi način: ne dekretima, ne pritiskom, ne tumačenjima i intervencijama stranaca. Ako se to učini kroz razgovor, kroz amandmane, i uz saglasnost strana potpisnica, a ne hirovima onih koji su dolazili decenijama kasnije.