Dodik: Dajte nam slobodu, garantujte Dejtonski ugovor i bićemo partneri

8
Foto: SRNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik naglasio je da njegovo obraćanje nije poziv na pobunu, niti prijetnja miru, nije, kako će neki tvrditi, projekat podjele, već je poziv na povratak ravnoteži i saglasnosti, Dejtonu – onakvom kakav je potpisan.

– Ali, mi smo takođe realni. Znamo da je prošlo dosta vremena. Ne pretvaramo se da je BiH 2025. ista kao što je bila 1995. godine. Zato danas Republika Srpska iznosi prijedlog, a ne zahtjev – pojasnio je predsjednik Srpske u obraćanju koje Srna prenosi u cijelosti:

Predlažemo strukturisan, vremenski ograničen dijalog strana potpisnica Dejtonskog sporazuma. Dijalog koji se ne vodi dekretom, već uz posredovanje diplomatije; dijalog koji se ne odvija tajno, već uz punu transparentnost; dijalog koji treba da odgovori na jedno jednostavno pitanje: Kako narednih 30 godina mira učiniti boljim od prethodnih?

Ako odgovor na to pitanje podrazumijeva izmjene Dejtonskog sporazuma, onda hajde da i o tome razgovaramo – otvoreno i iskreno, i to koristeći instrumente koje sam Dejton predviđa vezano za eventualne izmjene Ustava, uz parlamentarni dogovor, komisije sa predstavnicima različitih strana i saglasnost dva entiteta i sva tri naroda – kao što Dejton i nalaže.

Ali, odbacimo, jednom za uvijek, ideju da jedan strani birokrata, ili neki neizabrani savjet, može nametnuti ustavne promjene bez saglasnosti. I to nije mir. To nije pravo.
To je kolonijalizam pod maskom izgradnje države. Sve je to prevara, laž.

Dozvolite mi da kažem nešto što će odjeknuti na Zapadu, pa i u Vašingtonu. Ne možemo očekivati da SAD rješavaju naše probleme i ne tražimo to od njih. Mi ne vjerujemo u trajnu zavisnost, bez obzira koliko drugi bio velik, ne vjerujemo u eksperimente izgradnje države. BiH nije projekat, ona je Dejtonskim sporazumom, odnosno Ustavom BiH, utvrđena kao zajednička narodima koji je čine.

Kako je predsjednik Tramp rekao u svom istorijskom obraćanju prošle sedmice u Rijadu: „Rođenje modernog Bliskog istoka nije došlo od zapadnih intervencionista… već od samih naroda tog regiona“.

Neka tako bude i ovdje. Preuzmimo odgovornost – ne za sukob, nego za dijalog. Budimo generacija koja će obnoviti slovo Dejtona i ostaviti iza sebe Šmitove dekrete, lekcije iz Brisela i neuspjele eksperimente onih koji ovdje nikada nisu živjeli.

Naveo sam u šta vjerujemo i šta odbacujemo, a navešću i šta predlažemo. Predlažemo saradnju i partnerstvo. Mi već imamo dokazane prijatelje i partnere u svijetu. Imamo Rusiju, Kinu, Mađarsku… Sada tražimo partnera i u Sjedinjenim Američkim Državama.

Tražimo Ameriku kakva je bila – i kakva ponovo može biti – ne kao protivnika, ne kao okupatora, ne kao arbitra, već kao garanta mira, partnera u razvoju i zaštitnika našeg suvereniteta. Jer upravo su Sjedinjene Države kreirale Ustav BiH na bazi amerčkog Ustava. Sjedinjene Američke Države dovele su nas do Ustava BiH, do mira u Dejtonu. Uz to, današnje Sjedinjene Američke Države još od Brisela razumiju važnost potpisanog sporazuma.

Vjerujemo riječima potpredsjednika Džej Di Vensa: da su se Evropa i Amerika uljuljkale u bezbjednosnom okviru tokom proteklih 30 godina, okviru koji je nastao u Klintonovoj eri, koji su koncipirali oni koji su težili da grade države po svom nahođenju, okviru koji ne može da odgovori izazovima kakve nosi narednih 30 godina.

BiH je 1995. godine bio potreban mir i dobili smo ga. BiH 2025. godine potrebne su reforme — stvarne, zakonite, demokratske reforme. A one podrazumijevaju povratak osnovama, temeljima koji su Dejton učinili mogućim.

U tom smislu, otvoreni smo za dijalog i saradnju koja je zasnovana na dejtonskim principima i koja je korisna za sve narode u BiH; spremni smo da budemo pouzdan partner svima koji to žele: Evropskoj uniji, Rusiji i Sjedinjenim Američkim Državama.

S tim u vezi, dozvolite mi da se sa ovog mjesta kratko obratim i Vašingtonu. Znamo da su Sjedinjene Američke Države duboko zabrinute zbog strateške zavisnosti od kineskih minerala. Znamo da je administracija predsjednika Trampa prioritet dala vraćanju i obezbjeđivanju lanaca snabdijevanja kritičnim mineralima kroz partnerstva sa prijateljskim državama. Znamo da su SAD istraživale mogućnosti saradnje u Ukrajini, Južnoj Americi i Africi — sa većim ili manjim uspjehom.

Zato danas, prvi put, javno izjavljujem: Republika Srpska je spremna da istraži partnerstvo u oblasti strateških minerala sa Mađarskom i Sjedinjenim Američkim Državama. Spremni smo da podržimo napore Amerike da diversifikuje i osigura lance snabdijevanja kritičnim mineralima. Spremni smo da ponudimo vrijednost. Spremni smo da ponudimo transparentnost. Spremni smo da ponudimo saradnju zasnovanu na suverenitetu – a ne na korupciji, ne na ratu, ne na manipulaciji.

Dajte nam slobodu, potvrdite naš već postojeći suverenitet, garantujte dejtonski ugovor, našu političku samostalnost i nezavisnost – i mi smo partneri.