Melburn ima novog kralja – Siner osvojio Australijan open

11

Italijanski teniser Janik Siner osvojio je Australijan open nakon trijumfa nad Danilom Medvedevom u finalu turnira 3:2, po setovima 3:6, 3:6 6:4, 6:4, 6:3 za tri sata i 45 minuta igre.

Siner je osvojio prvu grend slem titulu u karijeri, a Medvedev je ostao praznih ruku u trećem finalu na Australijan openu.

Ovo je prvi put od 2014. godine da titulu u Melburnu nije osvojio Novak Đoković, Rafael Nadal ili Rodžer Federer i prvi put još od 2005. da nijedan od članova „velike trojke“ nije bio učesnik finala.

Siner je uspio da četvrti put zaredom savlada Medvedeva, a uz to ovo je bio njihov prvi međusobnim duel na nekom od grend slem turnira.

Siner je prvi Italijan koji je osvojio grend slem trofej od 1976. godine i trijumfa Adrijana Panate na Rolan Garosu.

Sinerov preokret za prvi grend slem trofej

Medvedev je odlično, raspoloženo ušao u meč. Agresivnom igrom je nametnuo ritam koji Siner nije ispratio. Rus je bio bolji u gotovo svim elementima igre, ali je napravio i veći broj neiznuđenih grešaka – 14, naspram Italijanovih osam. To dovoljno govori o napadačkom stilu igre ruskog igrača.

U prvom setu Medvedev je dva puta oduzeo servis protivniku, za rezultat 2:1 i, potom, na kraju za 6:3.

Ruski teniser je u drugom setu nastavio sa odličnom napadačkom igrom, već u drugom gemu imao je čak četiri brejk prilike, ali ih nije iskoristio. Što ga nije obeshrabrilo da oduzme sledeći servis gem Sineru – 3:1.

Medvedev je bio odličan prilikom udaraca s osnovne linije i efikasno neutralisao povremene napade i Sinerovu primenu ritma u igri. Uspio je još jednom u setu da dođe do brejka što mu je donelo rasterećujućih 5:1. Italijan je odmah uzvratio ribrejkom, ali je Medvedev sigurno priveo set kraju – 6:3.

Treći set tekao je potpuno ujednačeno. Siner je poboljšao procenat uspešnosti prilikom prvog servisa na 89 odsto. Uspio je da iskoristi prvu brejk šansu u setu, prilikom rezultata 5:4 u njegovu korist.

Siner je prikazao zavidan nivo mentalne snage, budući da se nakon dva izgubljena seta potpuno vratio u igru, što je bilo očito u četvrtom setu. Mladi Italijan je bio za korak ispred Medvedeva i nagoveštavao je potpuni preokret na početku četvrtog seta.

Istim rezultatom kao i u prethodnom setu stigao je do velikog izjednačenja u setovima.

Odlučujući set bio je ujednačen samo u prvom delu. Siner je u važnom trenutku stigao do prednosti od 4:2, oduzetim servisom Medvedevu i potom furiozno nastavio ka osvajanju prve grend slem titule u karijeri u prvom finalu.

Siner je odličnom promjenom udaraca primoravao protivnika u nekim momentima na odustajanje od borbe u poenima, jer Medvedev jednostavno nije uspijevao da bude blizu lopte.

Janik Siner je prvi Italijan koji je osvojio Australijan open i prvi poslije Novaka Đokovića najmlađi teniser koji je trijumfovao u Melburnu.