Nuždić: To što nema osuđenih za zločin u Tuzli, ne znači da zločina nema

0
Foto: SRNA

Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica je, znajući da je pravosuđe BiH slijepo za srpske žrtve, dokumentovao zločin muslimanskih snaga izvršen prije 33 godine nad vojnicima JNA u Tuzlanskoj koloni, rekao je Srni vršilac dužnosti direktora Centra Viktor Nuždić i naglasio da to što još niko nije osuđen za ta ubistva, ne znači da zločina nema.

– Nema osuđenih, ali ne znači da nema zločina. Bez obzira na to koliko se nipodaštavala ova stradanja i umanjivao broj žrtava, istina će ostati i opstati – naglasio je Nuždić.

On je napomenuo da je zločin izvršen u Tuzli, gradu koji se nekad ponosio multikulturalnošću.

– Stradale vojnike JNA u Tuzlanskoj koloni danas ponovo ubijaju, minimizirajući broj ubijenih, te lažući o karakteru napada – rekao je Nuždić, povodom sutrašnjeg obilježavanja ubistva pripadnika JNA u Tuzlanskoj koloni 15. maja, 1992. godine.

Nuždić je rekao da su pripadnici JNA, koji su se nalazili u Tuzli, samo htjeli svojim kućama i slijepo su vjerovali postignutom dogovoru.

On je ukazao da su isti obrasci zločina u Sarajevu – na Bistriku, Velikim parku, Skenderiji i Dobrovoljačkoj ulici, kao i u Tuzlanskoj koloni.

– Napadnuti su i ubijeni pripadnici JNA, a za to niko nije osuđen – rekao je Nuždić.

Nuždić je rekao da se procesi vode i vodili su se, neki su maratonski, neki kratki, ali epilog je isti – osuđenih nema.

On je rekao da je Centar, znajući da je pravosuđe slijepo za srpske žrtve, dokumentovao i zločin u Tuzlanskoj koloni.

– Rekonstruisali smo događaj do detalja, na naučnim osnovama ga obrazložili i opisali u Atlasu zločina nad Srbima, te tako i rehumanizovali žrtve – naveo je Nuždić.

U Tuzli će sutra biti obilježene 33 godine od zločina muslimanskih snaga nad pripadnicina JNA u ovom gradu i egzodusa srpskog naroda.

Muslimanske snage su 15. maja 1992. godine napale kolonu JNA u Tuzli koja je, na osnovu prethodno postignutog dogovora, trebalo da napusti tuzlansku kasarnu. Tom prilikom ubijena su 54 pripadnika JNA, 78 je ranjeno, a 44 su zarobljena, od kojih su petorica kasnije ubijena, a ostali su zlostavljani i mučeni.