Pavlović: Istorijska planina odabrana u trenutku sve jačih pritisaka

61
Foto: Marko Mastilo

Gradonačelnik Prijedora Dalibor Pavlović izjavio je večeras da je okupljanje na istorijskoj planini Kozari organizovano u trenutku kada međunarodni pritisci na Republiku Srpsku postaju sve jači i da je pokazalo volju i snagu naroda, istu kakva je pokazana i prije više decenija.

– Bili su baš na ovom mjestu pritisci sa svih strana i 1942. godine, ali je narod bio odlučan, ostao i rekao „ne“. Zato je Kozara simbol ponosa i prkosa, bola, ali i velike pobjede – rekao je Pavlović u obraćanju okupljenima na skupu pod sloganom „Živjeće Srpska“ koji je okupio više od 15.000 članova SNSD-a iz svih krajeva Srpske.

On je naglasio da se upravo velika pobjeda SNSD-a sa koalicionim partnerima dogodila i novembra prošle godine kada su građani Prijedora uspjeli da izglasaju kraj šesnaestogodišnjoj vladavini DNS-a.

– Prepoznali smo probleme, pogledali ih u oči i počeli da ih rješavamo. Nije lako, ali vjetar u leđa nam je podrška republičkog nivoa vlasti – istakao je Pavlović.

Foto: Marko Mastilo

On je najavio da će uz pomoć Vlade Republike Srpske u Prijedoru biti rekonstruisana Bolnica i sa 800.000 KM završena infrastruktura u industrijskoj zoni, a da će uz pomoć kabineta predsjednika Republike Srpske Željke Cvijanović grad dobiti novi vrtić.

– Očekujemo regulaciju riječnih korita Miloševice i Gomjenice – dva projekta vrijedna blizu deset miliona maraka – sve zahvaljujući Vladi, srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku i „Vodama Republike Srpske“. SNSD neće čekati izbore da radi kao što su to radili naši prethodnici – naglasio je Pavlović.

On je podsjetio da je prvo što je uradio po preuzimanju dužnosti bilo da poveća izdvajanje za svako prvo, drugo i trećerođeno dijete, da grad pomaže boračke kategorije i penzionere i da je uz pomoć privrednika pokrenuta velika akcija izgrdnje dječijih igrališta.

– A šta su prethodnici uradili u 16 godina? Nijedno jedino igralište – dodao je Pavlović.

Foto: Marko Mastilo

Istoričar iz Nacionalnog parka „Kozara“ Marina Ljubičić rekla je da je Kozara planina gdje se srpski narod digao na ustanak protiv njemačke okupacije i ustaške vlasti NDH nakon čijeg se formiranja život svakog Srbina, makar se radilo i o malom djetetu, nije mogao nazvati normalnim.

– Ova planina dala je 45 narodnih heroja. Ljeta 1942. godine, tokom operacije „Zapadna Bosna“, u narodu poznate kao ofanziva na Kozaru, pretrpjela je jedan od najstrašnijih vidova genocida. Toga ljeta, 45 hiljada njemačkih i hrvatskih vojnika opkolilo je Kozaru. U tom trenutku na Kozari je spas potražilo 80 hiljada civila, uglavnom žena, djece i staraca – istakla je Ljubičićeva.

Prema njenim riječima, po završetku ofanzive, koja je trajala mjesec dana, prema zvaničnim podacima, u 12 sabirnih i koncentracionih logora završilo je 68.600 ljudi, od čega 23.858 djece do 14 godina. Najveći dio njih bili su Srbi.

Ona je podsjetila da je u pomen na te događaje podignuta memorijalna zona na Mrakovici koju čine spomenik čija visina od 33,5 metra simboliše snagu i hrabrost naroda Kozare, memorijalni zid sa 9.921 upisanim imenom boraca poginulih na terenu Kozare i Potkozarja u periodu od 1941. do 1945. godine, te muzej podignut 1973. godine čiji je zadatak da kroz muzeološki prikaz i naučno istraživanje nikada ne dozvoli da se istorija ponovi i da se zaboravi stradanje srpskog naroda.

– Sa Kozare ne smijete otići, a da ne čujete i za ove četiri osobe. Doktor Mladen Stojanović, vođa i organizator ustanka na Kozari koji se i danas smatra simbolom ljubavi i brige za čovjeka; Skender Kulenović, pjesnik čija je poema „Stojanka majka Knežopoljka“ nastala upravo ovdje na Kozari nakon završetka ofanzive; Dijana Budisavljević, Austrijanka koja je vodila akciju spasavanja srpske djece iz ustaških logora; i Dragoja Lukić, zahvaljujući kojem imamo spisak stradale srpske djece – istakla je Ljubičićeva.

Foto: Marko Mastilo

Programu su prethodili sastanak rukovodstva SNSD-a sa čelnim ljudima gradskih i opštinskih odbora stranke i drugim funkcionerima i polaganje vijenca kod spomen-ploče sa imenima poginulih boraca NOB-a i žrtava fašizma.