Sijarto: Brisel da ne ometa mirovne pregovore o Ukrajini

0
Foto: Szijjártó Péter/Facebook

Pregovori o rješavanju ukrajinskog sukoba u kojima učestvuju Rusija, Ukrajina i SAD biće izuzetno teški, a EU, koja je isključena iz ovog procesa, ne bi trebala da se upliće, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

On je naglasio da mađarska Vlada podržava mirne napore za rješavanje sukoba u Ukrajini, iako priznaje koliko će to biti teško.

– Zato pozivamo Brisel i evropske političke lidere da se uzdrže od ometanja uspjeha mirovnih pregovora – rekao je Sijarto u Budimpešti, koja je domaćin neformalnog samita lidera zemalja članica Organizacije turkijskih država 20. i 21. maja.

Sijarto je zahvalio Turskoj za pomoć u organizaciji nedavnih pregovora Rusije i Ukrajine u Istanbulu i naglasio da su članice OTS-a „u taboru mira“.

On je ponovio da se Budimpešta protivi novoj podjeli svijeta na vojnopolitičke blokove i da teži da postane „most između Zapada i Istoka“.

Prema njegovim riječima, mađarska Vlada sprovodi politiku „ekonomske neutralnosti“, pokušavajući da razvije uravnoteženu saradnju sa saveznicima na Zapadu, kao i partnerima na Istoku.

Sijarto je dodao da se, u skladu sa tim smjernicama, neformalni samit lidera zemalja OTS-a održava u Budimpešti pod sloganom „Mjesto susreta Istoka i Zapada“.

Ovaj sastanak se održava prvi put u Evropi, dok Mađarska ima status posmatrača u toj organizaciji.

Na poziv mađarskog premijera Viktora Orbana, na samitu učestvuju lideri Azerbejdžana, Kazahstana, Kirgizije, Turske i Uzbekistana, kao i predstavnici Turkmenistana, koji je još jedna zemlja sa statusom posmatrača.