Dodik: Traži se podobni tužilac da podigne optužnicu protiv mene

90
Foto: Klix.ba

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da američki ljudi rovare u Tužilaštvu BiH i da pokušavaju da nađu nekoga podobnog da podigne optužnicu protiv njega.

Dodik je rekao novinarima u Istočnom Sarajevu da nikada nije bio pozvan da se izjasni o predmetu protiv Pavlović banke niti o navodnom napadu na ustavni poredak.

On je rekao da je informisan da je u vezi s predmetom Pavlović banke napravljeno nekoliko ekspertiza vještaka iz Tuzle i Sarajeva koji su rekli da tu nema ništa.

– Da sam uključen u bilo šta oko Pavlović banke, naravno da bih bio pozvan da dam izjavu – istakao je Dodik i podsjetio da je u vezi s tim slučajem prije dvije-tri godine bila napravljena spektakularna akcija, te naglasio da je vlasnik banke Slobodan Pavlović prije mjesec dana poginuo u SAD u saobraćajnoj nesreći.

Dodik je ponovio da niko iz Republike Srpske ne ruši Ustav BiH, nego da se bore za ustave BiH i Republike Srpske, a ne protiv ustavnog poretka.

On je dodao da se Republika Srpska bori za svoje nadležnosti i da to ne može biti antiustavno djelovanje.

– Ne osjećam nikakvu odgovornost – poručio je Dodik.

Dodik je istakao da ni bivši visoki predstavnik Valentin Incko niti bilo ko nije imao pravo da nametne zakon, napomenuvši da je vidljivo da su samo nametnute odredbe koje odgovaraju muslimanima.

„Inckov zakon“ ne može da postoji u pravnom sistemu

On je napomenuo da su presude Haškog tribunala poslužile „za pravljenje atmosfere“, pa se Republika Srpska karakteriše kao genocidna tvorevina, a srpski narod kao genocidan.

– Slušali smo mi ko su genocidaši ovdje i ko Republiku Srpsku naziva genocidnom tvorevinom i Srbe genocidnim narodom ili genocidašima. Ako su imali dobru namjeru, zašto nisu napisali da ista kazna od pet godina slijedi i onima koji Srpsku nazovu genocidnom, a Srbe genocidašima – upitao je Dodik i napomenuo da je protiv uvođenja savremenog verbalnog delikta i da se donose presude te vrste.

Dodik je poručio da se rješenja o tim stvarima mogu tražiti, ali da se nametnuti „Inckov zakon“ ne može podržati niti to može da postoji u pravnom sistemu.

Ukoliko neko želi razgovor o tim pitanjima, Dodik je poručio da se može razgovarati.