Kovačević: Bez sudija iz Republike Srpske više ne postoji Ustavni sud BiH

11
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Delegat u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da se Ustavni sud BiH više ne može nazvati ustavnim, jer nema legitimitet konstitutivnih naroda i eniteta u BiH.

– Kako je moguće da u Ustavnom sudu BiH, zemlje koja ima tri konstitutivna naroda ima više stranih sudija nego sudija iz bilo kojeg od tri konstitutivna naroda? To jasno govori da je ova zemlja oduvijek više pripadala strancima, nego nama koji smo u njoj živjeli – naveo je Kovaćević.

On je istakao da Republika Srpska ne planira dati legitimitet sudu koji se koristi kao instrument za borbu protiv Srpske i oduzimanje njenih prava, kao i za preglasavanje i ponižavanje Srba, te za kršenje Ustava i Dejtonskog sporazuma.

– Još 2000. godine Srbi i Hrvati insistirali su da se strane sudije zamijene domaćima – podsjetio je Kovačević.

„Dnevnik.ba“ navodi da je uzrok krize pokušaj SDA i Bakira Izetbegovića da nakon izbornog poraza preuzme upravljanje Ustavnim sudom, jer se protive imenovanju Marina Vukoje, koji kao Hrvat treba zamijeniti penzionisanog sudiju iz reda hrvatskog naroda Matu Tadića.

Osim toga što je paralizovan rad Ustavnog suda BiH, pitanje je i može li on uopšte u trenutnom sastavu koji čini jedan Hrvat, dvoje Bošnjaka i troje stranih sudija donijeti bilo kakvu odluku i da li bi one bile ustavne, navodi portal.

Poslanik Hrvatske republikanske strane u Gradskom vijeću Mostara Slaven Bevanda smatra da predstavnici SDA i DF-a kroz izbor sudije Ustavnog suda BiH iz Federacije BiH (FBiH) ovaj sud žele staviti pod svoju kontrolu.

– Tamo i danas sjede kao sudije izabrani visoki funkcioneri iz SDA – naglasio je Bevanda.

Valerija Galić iz reda hrvatskog naroda trenutno je predsjednik Ustavnog suda, dok su njeni zamjenici Mirsad Ćeman i strani sudija Helen Keler, a osim njih u Ustavnom sudu sjede sudije Seada Palavrić, Anđelika Nusberger i Ledi Bijanku.

Ustavni sud BiH čini ukupno devet sudija.

Narodna skupština bira dvoje sudija Ustavnog suda BiH, Predstavnički dom Federacije BiH bira četiri, dok preostale tri sudije bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nakon konsultacija za članovima Predsjedništva BiH.

Ustavni sud BiH će za dvije godine ostati bez domaćih sudija, zbog toga što Seada Palavrić ide u penziju ove godine, Mirsad Ćeman 2025, a Valerija Galić 2026.

U Ustavnom sudu BiH od juče više nema sudija iz Republike Srpske, zbog toga što je sudija Zlatko Knežević od tada zvanično u penziji, dok je mandat sudiji Miodragu Simoviću istakao krajem 2022. godine.

Trenutno je u Ustavnom sudu BiH ostalo šest od devet sudija – dvoje bošnjačkih, jedan hrvatski i troje stranih sudija iz Albanije, Njemačke i Švajcarske.

Stav rukovodstva Republike Srpske je da Narodna skupština neće birati nove sve dok Ustavni sud BiH ne bude reformisan, a stranim sudijama bude okončan mandat.