Da li je aktivan politički život maska obavještajcu Šemsudinu Mehmedoviću?

18
Foto: Klix.ba

Opasan recidiv proteklog rata, poslanik u Parplamentarnoj skupštini Šemsudin Mehmedović nada se da je zaboravljena operativna akcija SIPA kodnog naziva „Ozren“, u kojoj je dokumentovana njegova uloga u zločinima mudžahedina u proteklom ratu. No, dok predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku poručuje da je tamna strana istorije i da kupi kartu samo u jednom smjeru, treba ga podsjetiti da ratni zločin ne zasterijeva.

Aktivan politički život Šemsudina Mehmedovića, decenijama u SDA, a potom u vlastitoj stranci „Naprijed“, samo je maska korumpiranom obavještajcu, poslušniku zapadnih obavještajnih službi. To tvrdi stručnjak za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević, uz ocjenu da je Mehmedović ucijenjen i od ratnih zločina amnestiran sve dok djeluje u korist francuske obavještajne službe. Jer, iako istraga u operativnoj akciji „Ozren“ nije ishodovala optužnicom, svjedok saradnik o Mehmedoviću je rekao dovoljno da ili bude poslušan ili osuđen, kaže Galijašević.

Dukmenić, Alijin tjelohranitelj i pripadnik zloglasnih „Crnih labudova“, presuđeni pa odbjegli Sakib Mahmuljin, Šefik Džaferović, Šemsudin Mehmedović, samo su neki od „mudžahedinskih kumova“ i, kako je rekla srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, zaštitnika i logističara mudžahedina.

– Mehmedović je posljednji u BiH koji može da govori o „crnoj strani istorije“, jer se na tim stranicama nalazi i njegovo, kao i brojna njemu bliska imena. Mehmedovićevi štićenici iz afroazijskih zemalja sijali su smrt po BiH, odsijecali glave Srbima i protjerivali ih sa njihovih vijekovnih ognjišta – dodaje Cvijanović.

O Mehmedovićevoj mračnoj ratnoj i postdejtonskoj ulozi pisali su i vodeći američki mediji, kao što su „Vašingotn post“ i „Njujork tajms“.

– Što kažu, gdje počinje BiH tu prestaje logika. Da jedan čovjek koji je dovodio mudžahedine i činio razne zločine do danas predstavlja neku političku snagu. To govori da je BiH nemoguća država – istakao je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

„Kvazidržava“ u kojoj mešetare strane ambasade i obavještajne službe obezbjeđuje slobodu Mehmedoviću i njemu sličnim. Upravljaju pravosudnim kompleksom u kojem se Mehmedoviću neće suditi sve dok im je koristan.

– Da je pravde sudilo bi se Mehmedoviću kao jednoj od perjanica bezbjednosnih struktura tadašnje BiH – napominje delegat u Domu naroda BiH Snježana Novaković Bursać, dok Milorad Kojić, poslanik Predstavničkog doma u BiH, napominje da je Mehmedović neko ko nema legitimitet da istupa u javnosti.

Za zločine nad Srbima mu nije suđeno, ali jeste pred sarajevskim sudovima za mirnodopsku podjelu naoružanja. Javnosti nije nepoznato da je Mehmedović dovođen u vezu sa ogromnim skladištima oružja otkrivenim na granici opština Tešanj i Teslić.