Dodik: Sa Kozare se širi svjetlost na sve srpske strane

27
Foto: SRNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas na Mrakovici da je planina Kozara postala svjetionik i zvonik odakle se šire i svjetlost i zvona na sve srpske strane i danas, kada borba još traje.

Dodik je u obraćanju na obilježavanju 81 godine od Bitke na Kozari podsjetio da godinama dolazi na ovu planinu i poruči istinu i da je sloboda uvijek bila vodilja.

– Goloruk narod je smatrao da je časnije da izgine za slobodu, nego da bude u logorima. Mi slavimo činjenicu da smo preživjeli. Teško je govoriti o pobjedi, kad nestane pola naroda, ali uzmimo da je to što se okupljamo dokaz da oni nisu pobijedili i nisu uspjeli u namjeri da nestanemo sa ovih prostora. Preživjeli smo jer smo se borili – istakao je Dodik.

Foto: SRNA

On je upozorio da ovaj narod neće zaboratiti naređenja neprijatelju kad su krenuli na Kozaru 1942. da je poseban cilj da se pobiju muškarci od 14 do 50 godina, a da su to djeca.

– Neprijatelj je znao ako u novorođenom Srbinu ne unište poriv za slobodom, nikad neće zavladati ovim prostorom…Sva aktivnost potomaka njihovih predaka je da se Srbija i Srpska ni u čemu ne objedine, ali im je teško da spriječe da obilježimo naša stradanja, pa ih nema nigdje, ni juče u Bratuncu, ni danas na Kozari, ali im sramota ne da da njihova noga kroči danas ovdje – dodao je Dodik.

On je podsjetio na to da je srpski narod napravio velike istorijske greške u Prvom svjetskom ratu kad je izgubio 36 odsto muškog stanovništva.

– Ali zajednički život su izgleda htjeli samo Srbi. Komunistička ideja bratstva i jedinstva je antisrpska i dovela je do buđenja nacionalne svijesti kod drugih – naveo je Dodik.

Foto: SRNA

Skupu su se obratili i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije Mile Karanović i predsjednik SUBNOR-a Republike Srpske Slobodan Šobić, a prethodilo mu je polaganje vijenaca i svijeća na memorijalni zid, te paljenje svijeća i minut ćutnje kod spomen krsta.

Pored predstavnika institucija Srpske i Srbije, događaju prisustvuju predstavnici Srpske u institucijama BiH, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, Vojske Srbije, opština i gradova Potkozarja, organizacija proisteklih iz Drugog svjetskog rata i Odbrambeno-otadžbinskog rata, te političkih partija, kao i građani.

Obilježavanje godišnjice Bitke na Kozari zajednički organizuju odbori za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova vlada Republike Srpske i Srbije.