„Fajnenšel tajms“: CIA prve dronove koristila u BiH za osmatranje srpske vojske

25

Nedavnim ubistvom generala Kasema Sulejmanija, drugog najmoćnijeg čovjeka u Iranu i komandanta elitnih jedinica Iranske revolucionarne garde, označena je prvi put spremnost SAD da svoje najsavremenije vojne dronove upotrijebe protiv najviših zvaničnika drugih država.

Ovakvom odlukom predsjednik SAD Donald Tramp je na jednoj strani zadovoljio interese najkonzervativnih krugova u američkoj i izraelskoj politici, ali je na drugoj za sebe otvorio nove probleme.

Naime, i ovaj put su i sam vrh NATO saveza kao i njegove najvažnije članice, ostali neobaviješteni o takvoj namjeri SAD-a čime su u povećani rizik dovedene njihove trupe koje su stacionirane u Iraku i drugim državama Bliskog Istoka.

Ali svakako najteža posljedica za ovakvu akciju SAD je da su prvi put Šiti i Suniti pokazali znakove jedinstva prema američkoj spoljnoj politici. Ne samo da su stotine hiljada Iračana ispratili posmtrne ostatke generala Sulemanija nego su čak i irački parlament i vlada zatražili da američka vojska što prije napusti teritoriju Iraka.

Ovaj događaj je bio povod za mnoge vojne analitičare i medije da naprave detaljniju analizu upotrebe dronova u vojne svrhe. U tom smislu, i ugledni britanski Fajnenšel tajms donosi tekst u kome navodi da je američka vojska prvi put koristila dronove, ali samo kao sredstvo za osmatranje, u prvom zalivskom ratu 1991. Izveštaj objavljen nakon rata pokazuje da je za sve vrijeme „Pustinjske oluje“ makar jedan dron stalno bio u vazduhu i u akciji.

Ono što je od posebnog interesa i u svjetlu nedavno objaljenih podataka iz britanskih nacionalnih arhiva, je podatak da je 1993. godine CIA kupila pet dronova tipa Gnat, prototip koji je razvijan za potrebe Pentagona i njihov budući smrtonosni Predator dron. CIA je kako se navodi, ove dronove koristila u ratu u BiH za praćenje kretanja tenkova i trupa srpske vojske.

Od 2001. američki Pentagon počinje da redovnije koristi pomenuti Predator i procjenjuje se da je samo za vrijeme predsjednika Baraka Obame u Pakistanu, Somaliji i Jemenu izvršeno preko 563 napada što je imalo za posljedicu stradanje i nekoliko stotina civila kao tzv. koleteralne štete.

Tramp nastavlja upotrebu dronova i izvan konvencionalnih bojnih polja. To, naravno, ne posmatra mirno ni Rusija i 2018. njen predsjednik Vladimir Putin objavljuje da razvijaju dron na nuklearni pogon i sa interkontentalnim dometom pod nazivom „Posejdon“.

Koje sve domene upotreba dronova može imati, pokazalo se i prošle 2019. godine kada su masovnim napadom dronova i projektila zapaljena i značajnije oštećena neka od glavnih naftnih postrojenja u Saudijskoj Arabiji. Dok je Saudijska Arabija za taj napad optuživala Iran, vlasti u Teheranu su to poricale.