Novaković Bursać: Integritet izbornog procesa podrazumijeva cjelovitost rješenja

9
Foto: Klix.ba

Delegat u Klubu Srba u Domu naroda parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać izjavila je danas u Sarajevu da integritet izbornog procesa podrazumijeva cjelovitost rješenja, a da je ovo što se trenutno nalazi u proceduri u Parlamentarnoj skupštini BiH daleko od integriteta.

Bursaćeva je novinarima nakon sjednice Doma naroda rekla da je velika podvala ono što se prijedlogom izmjena i dopuna Izbornog zakona koje je dostavio SDA pokušava predstaviti kao paket integriteta i unapređenja izbornog procesa, uvođenjem tehnologija.

– Biometrija u izbornom procesu čak se ne razmatra niti u jednoj članici EU, upotrebljava se u nekim zemljama Južne Amerike i Afrike. Riječ je o vrlo problematičnom aspektu koji može da dovede do masovnog kršenja biračkih prava i do drugih zloupotreba biračkog procesa u smislu zaštite tajnosti podataka – istakla je Bursaćeva.

Kada je riječ o korištenju optičkih skenera, ona je navela da se to rješenje upotrebljava u tri evropske zemlje, ali da je u njima i svim drugim državama u kojima su u izborni proces uvedene digitalne tehnologije prethodilo dugogodišnje pilotiranje, istraživanje, i da su svi akteri u izbornom procesu bili uvjereni da su rješenja provjerena i da neće moći da se zloupotrijebe.

– Imate slučaj iz Bugarske gdje su u nekoliko navrata upotrebljavali digitalne tehnologije u izbornom procesu da bi tri dana pred izbore prošle godine njihova izborna komisija rekla da ne mogu da ih koriste jer u tom momentu nisu bili sigurni da mogu da sertifikuju sve aparate korištene na izborima – precizirala je Bursaćeva.

Ona je ocijenila da neko želi da u BiH na silu ubaci neku opremu bez brige šta će s tim poslije da se dešava.

– Ovo što se pokušava prodati BiH rješenje je koje se ne upotrebljava ni u jednoj zemlji Savjeta Evrope što se tiče biometrije, a ova druga rješenja u vrlo malom broju – navela je Bursaćeva.

Ona je istakla da su najosjetljiviji segmenti izbornog procesa – način glasanja, prebrojavanja, pa čak i upis u birački spisak, prema predloženom zakonu prepušteni da ih Centralna izborna komisija reguliše.

– To je nedopustivo. Takve osjetljive stvari moraju do tančina i u svakoj zemlji koja je normalna biti regulisane zakonom i biti rezultat dobre analize i saglasnosti svih uključenih strana – zaključila je Bursaćeva.

Kada je riječ o prijetnjama Kluba Bošnjaka da će napustiti zasjedanje ukoliko u dnevni red bude uvršteno razmatranje zakona o Ustavnom sudu BiH, Bursaćeva je naglasila da je to čista opstrukcija normalnih procesa i evropskog puta.

– Ako ne dozvoljavate da se Izborni zakon razvija u nekom primjerenom smislu, ne dozvoljavate zakon o Ustavnom sudu BiH, ako birate samo ono šta će biti ispunjavanje sopstvene političke agende, onda je to opstrukcija – zaključila je Bursaćeva.