Savjet ministara usvojio Razvojno-investicioni program 2023-2025. vrijednosti 2,6 milijardi KM

8
Foto: Klix.ba

Savjet ministara je usvojio Program javnih investicija/Razvojno-investicioni program institucija BiH za period od 2023. do 2025. godine kojim je planirano 279 projekata, ukupne vrijednosti 2.619.660.000 KM.

Od toga se 1.315.230.000 KM odnosi na 133 projekta u implementaciji, 64,76 miliona KM na 23 odobrena projekata, a 1.239.670.000 KM na 123 kandidovana projekta, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Ovaj program omogućava bolje korištenje budžetskih sredstava i pristup stranim izvorima finansiranja, te predstavlja temelj za izradu kapitalnih rashoda institucija BiH, navedeno je u saopštenju.

Osim Programa javnih investicija, koji je usvojen na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, usvojeni su i odgovarajući zaključci kao podrška u planiranju i donošenju kvalitetnijih investicijskih odluka.

Vrijednost projekata koji direktno doprinose socioekonomskom razvoju i koji su svrstani u Razvojno-investicioni program iznosi 1.031.210.000 KM, dok je vrijednost ostalih projekata 1.588.440.000 KM.

Od ukupne vrijednosti svih projekata, 2.069.420.0000 KM se odnosi na ulaganja u kapitalne projekte, a 550,24 miliona KM na ulaganja u institucionalne projekte.

Ministarstvo finansija i trezora objaviće Program na svojoj internet stranici u roku od 10 dana.

Savjet ministara usvojio je Zbirni godišnji izvještaj o rješavanju upravnih stvari u upravnom postupku za 2022. godinu, koje je sačinio Upravni inspektorat Ministarstva pravde.

Ovim izvještajem obuhvaćeno je 179 upravnih oblasti koje su u nadležnosti 65 tijela uprave i institucija s javnim ovlaštenjima na nivou BiH koje su dostavile izvještaje.

Od ukupno 215.699 prvostepenih upravnih postupaka koji su obuhvaćeni izvještajem, njih 94,48 odsto je bilo riješeno ili se rješavalo u zakonskom roku, od čega je 89,34 odsto predmeta bilo riješeno, a njih 5,14 odsto je bilo u toku u trenutku sačinjavanja izvještaja.

Savjet ministara zadužio je Upravni inspektorat Ministarstva pravde da tokom 2023. godine izvrši detaljne inspekcijske nadzore u tijelima uprave i institucijama s javnim ovlaštenjima koji nisu dostavili godišnje izvještaje o rješavanju upravnih stvari u upravnom postupku u skladu sa odredbama instrukcije koja reguliše ovu materiju.

Savjet ministara je na prijedlog Agencije za statistiku BiH donijelo odluku o formiranju Interresorne radne grupe za pripremu Akcionog plana za pripremu, sprovođenje i diseminaciju rezultata popisa poljoprivrede u BiH 2023-2026. godine.

Prethodno je usvojena informacija o potrebi pripreme, sprovođenja i diseminacije rezultata popisa poljoprivrede u BiH 2023-2026.godina.

Na ovaj način su, nakon godina zastoja, pokrenute aktivnosti u pravcu ispunjavanja prioriteta iz Sporazuma o evropskom partnerstvu koji naglašava kako BiH mora ojačati prikupljanje i obradu poljoprivrednih statističkih podataka u skladu sa standardima i metodologijama EU.

Odlukom o formiranju Interresorne radne grupe za izradu Akcionog plana za pripremu, sprovođenje i diseminaciju popisa poljoprivrede u BiH 2023-2026, u kojoj učestvuju sve relevantne institucije u BiH, definišu se glavne aktivnosti, nosioci njihove realizacije te rokovi za sve faze u procesu priprema, provedbe i diseminacije rezultata popisa poljoprivrede.

Agencija za statistiku BiH zadužena je da usaglašeni Akcioni plan dostavi Savjetu ministara BiH na usvajanje.

Posljednji popis poljoprivrede je rađen 1960. godine, a BiH je trenutno jedina zemlja u Evropi koja nema osnovnih strukturnih podataka o poljoprivrednim gazdinstvima, odnosno nema proveden sveobuhvatni popis poljoprivrede.

Za drugu i treću fazu digitalizacije više od 29,8 miliona KM

U BiH u toku je međunarodni postupak javne nabavke opreme za drugu i treću fazu digitalizacije za šta je raspoloživo ukupno 29.876.699 KM, navodi se u informaciji o statusu projekta digitalizacije javnih radiotelevizijskih servisa u BiH, koju je danas usvojio Savjet ministara.

Od ukupnog iznosa, devet miliona KM je budžetskih sredstva, 12.126.699 KM su sredstva Regulacione agencije za komunikaciju i 8.750.000 KM UMTS sredstva, navodi se u informaciji koju je predložilo Ministarstvo saobraćaja i komunikacija u Savjetu ministara.

Savjet ministara usvojio je danas i izvještaj o realizaciji Akcionog plana sprovođenja Strategije integrisanog upravljanja granicom u BiH za 2022. godinu, koji će biti dostavljen svim institucijama i agencijama uključenim u proces upravljanja granicom u BiH.

Ovaj izvještaj obuhvata sveobuhvatan pregled aktivnosti koje su sprovedene u području graničnih provjera i nadzora, suzbijanja prekograničnog kriminala, međunarodne zaštite i postupanja prema ranjivim grupama, kao i povratka stranaca koji nezakonito ulaze i borave u BiH.

U izvještaju su navedene i sprovedene aktivnosti koje se odnose na analize rizika, međuagencijsku i međunarodnu saradnju, te mehanizme za kontrolu kvaliteta kako bi se osiguralo sprovođenje zakododavstva u području upravljanja granicom.

Savjet ministara je uvojio i izvještaj o radu ove institucije za 2022. godinu u kojoj se navodi da je održano ukupno 39 sjednica, od čega 14 redovnih i 25 vanrednih.

Na sjednicama 2022. godine razmotreno je 9.241 materijala među kojima su tri zakona i pet strategija, te 59 prijedloga bilateralnih i multilateralnih sporazuma, uz 169 odluka i 143 informacije.

Prema izvještaju, najvažniji zadatak Savjeta ministara u 2022. kao i u 2021. godini, bio je da u koordinaciji sa drugim nivoima vlasti u BiH pronađe pravovremene i adekvatne mjere koje će u prvom redu sačuvati živote i zdravlje stanovnika, a sa druge strane sačuvati realni sektor i zaposlenost u BiH, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Ovaj izvještaj biće upućen Parlamentarnoj skupštini BiH.