Čarli Čaplin – simbol filma

42
Foto: theverge.com

Filmski glumac, režiser, scenarista i producent ser Čarls Spenser Čaplin (1889-1977), poznat kao Čarli Čaplin, jedan od najvećih umjetnika u istoriji filma, rođen je na današnji dan 1889. godine.

Iz rodne Velike Britanije otišao je u SAD 1910. godine i prvo je igrao u filmskom burleskama Maksa Seneta, ali se brzo osamostalio i stekao svjetsku slavu likom sentimentalnog klovna-skitnice.

Njegov humanizam, izgrađen u vrijeme teške mladosti, učinio je da svima postane jasna snaga filmskog govora u afirmaciji univerzalnih ljudskih vrijednosti.

Iako nije bio politički angažovan, njegov filmski opus bio je dovoljan razlog da u vrijeme antikomunističke histerije u SAD postane žrtva američkog republikanskog senatora Džozefa Makartija.

Zbog toga je 1952. emigrirao u Švajcarsku, gdje je i umro 1977.

Tokom 40 godina snimio je 75 kratkih i dugometražnih filmova, a 1972. dodijeljena mu je nagrada „Oskar“ za životno djelo.

Filmovi: „Idila u polju“, „Pasji život“, „Mirna ulica“, „Hodočasnik“, „Dječak“, „Potjera za zlatom“, „Cirkus“, „Svjetlosti velegrada“, „Moderna vremena“, „Veliki diktator“, „Gospodin Vedu“, „Jedan kralj u Njujorku“, „Svjetlosti pozornice“, „Grofica iz Honkonga“…

Čaplinov „Veliki diktator“, mračna satira o nacističkom zločincu Adolfu Hitleru, dospjela je i do samog Berlina. Hitler je pokušao da odgleda film do kraja, ali je bijesan napustio projekciju.

Čarli Čaplin je simbol filma 20. vijeka i filma uopšte.