Mahatma Gandi – tvorac pasivnog otpora

221
Foto: wikimedia.org

Veliki indijski državnik i mirotvorac, borac za nezavisnu Indiju i tvorac pasivnog otpora prema agresiji, Mohandas Karamčad Gandi (1869-1948) ubijen je na današnji dan 1948. godine.

Gandija, kojeg su nazivali Mahatma (velika duša), pola godine nakon sticanja nezavisnosti zemlje za koju se borio cijelog života, u Nju Delhiju je ubio Naturam Godse, fanatik iz sekte „Hindu Mahasabha“, koja se protivila njegovoj politici stišavanja antagonizama između hindusa i muslimana.

Gandi je završio prava u Engleskoj 1891. godine. Od 1893. do 1914. je u Južnoj Africi predvodio tamošnje Induse, a od 1919. pokret za nezavisnost Indije.

Doktrina gandizma, koju je usvojio Indijski nacionalni kongres – partija na čelu borbe za nezavisnost, manifestovala se u pasivnom otporu.

Gandi, koji je asketski živio, često je štrajkovao glađu, što se pokazalo kao oružje pred kojim je britanska kolonijalna vlast bila nemoćna.

Ni čestim hapšenjima nije zaustavljen – stekao je ogroman ugled i popularnost, ne samo u Indiji, te postao simbol borbe naroda ove velike azijske zemlje za nezavisnost.

Mahatma Gandi bio je vođa pokreta nezavisnosti Indije i tvorac jedne vrste građanske neposlušnosti koja će kasnije postati veoma česta širom svijeta.

Gandija danas pamte i po nekim izrekama koje su objašnjavale njegov pogled na politiku i život: „Moto života: obrisati svaku suzu sa svakog oka“, „Nema puta ka miru – mir je put“, „Sa parolom ‘oko za oko’ cijeli svijet će završiti slijep“, „Ja bih postao hrišćanin kad bi hrišćani bili hrišćani 24 časa dnevno“, „Sila je oružje slabih – nenasilje je oružje jakih“…