Micotakis ponovo od Britanaca traži vraćanje skulptura Partenona

12
Foto: AP

Grčki premijer Kirijakos Micotakis ponovio je pozive za vraćanje skulptura sa Partenona, poznate kao Elginovi mermeri, u Atinu iz Britanskog muzeja, nekoliko mjeseci nakon diplomatskog spora sa Velikom Britanijom oko ovih artefakata starih 2.500 godina.

U svojoj prvoj javnoj izjavi o tom pitanju od novembra, Micotakis je rekao da njegova Vlada vodi razgovore sa predsedavajućim Britanskog muzeja o dogovoru da vrati skulpture u Muzej Akropolja u srcu Atine.

– Da budem jasan, insistiraćemo na njihovom ponovnom ujedinjenju iz mnogo razloga, ali jedan je, po mom mišljenju, najvažniji: samo ako budu viđeni zajedno, in situ (na mjestu), u sjenci Akropolja, možemo zaista cijeniti njihov ogroman kulturni značaj – izjavio je on.

Atina je više puta pozivala Britanski muzej da trajno vrati Elginove mermere, koje je britanski diplomata Lord Elgin uklonio iz hrama Partenona 1806. godine, tokom perioda kada je Grčka bila pod turskom vlašću.

Otprilike polovina friza od 160 metara koji je krasio Partenon u Atini nalazi se u Britanskom muzeju, dok se 50 metara nalazi u Muzeju Akropolja.

Micotakis je tokom intervjua za Bi-Bi-Si u Londonu u novembru uporedio razdvajanje skulptura sa presijecanjem „Mona Lize“ na pola, karakterizaciju koju je britanska Vlada odbacila.

Britanski premijer Riši Sunak kasnije je otkazao planirani sastanak sa Micotakisom optužujući ga da je prekršio obećanje da neće iskoristiti svoje putovanje kao priliku da se založi za povratak skulptura.

Grčka je rekla da bi bila spremna da pozajmi antikvitete Britanskom muzeju u zamjenu za privremeno izlaganje skulptura u Atini.

Britanski muzej je saopštio da će razmotriti pozajmljivanje skulptura Grčkoj ako prizna vlasništvo Britanskog muzeja nad skulpturama.

Odvojeno, Britanski muzej i londonski Muzej Viktorije i Alberta objavili su danas da će, prema dugoročnom ugovoru o zajmu, poslati zlatne i srebrne artefakte koje su britanski vojnici opljačkali sa kraljevskog dvora Asante u zapadnoj Africi tokom 19. vijeka nazad u Ganu.