Novaković Bursać: Borba za istinu ne smije postati krivično djelo

40
Foto: Klix.ba

Iako niko nije pokazao niti dokazao bilo kakve prijetnje upućene zaposlenima Memorijalnog centra u Potočarima, za čas se pojavila salva osuda koje je odaslao Kristijan Šmit preko svakolikih nevladinih organizacija, pa sve do Ambasade SAD, izjavila je delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać.

Ona je istakla da borba za istinu o dešavanjima u proteklom ratu na području Podrinja i BiH ne smije postati krivično djelo.

– Ovaj slučaj u kome su predstavnici žrtava srpske nacionalnosti iz Podrinja, Srebrenice i drugih dijelova BiH, još jednom pokazuje da osovina sastavljena od manipulativnih medija, pojedinaca i organizacija i dalje neumorno radi kako bi se održao željeni narativ i kvazi-istina, čak i kad je nema ni u tragovima – istakla je Novaković Bursać.

Ona je navela da se čini, ipak, da se prijetnjom, u konkretnom slučaju Memorijalnog centra u Potočarima, smatraju konkretne činjenice, dokazi i naučni podaci koji ozbiljno potkopavaju određene narative, ideje i namjere, što autorima izvještaja smeta i što na sve načine nastoji zagušiti.

– Posebno je problematična zamjena teza, odnosno objekata stvarnih napada i prijetnji, u konkretnom slučaju predstavnika Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske iz Srebrenice koji se pretvore u „prijetnju“ čim podastru činjenice o tome kakvom su se nevoljom i čijom zlotvorskom rukom našli u toj kategoriji – napomenula je Novaković Bursać.

Ona je istakla da ispada da je prijetnja i krivično djelo svjedočiti o zloj sudbini stradanja očeva, majki, staraca i djece iz reda srpskog naroda na tim prostorima tokom cijelog 20. vijeka, posebno u proteklom ratu.

– Ne uklapaju se u projekciju, pa ih se valjda treba učiniti nevidljivim, nebitnim, dehumanizovati ih, jer po kreatorima kvazi-istine žrtve mogu biti samo na jednoj strani, a svi drugi su prijetnja – ocijenila je ona.

Novaković Bursać je konstatovala da je istina da postoji puno govora mržnje u BiH, da se cijeli narod i entitet pokušavaju nazvati svim mogućim pogrdnim imenima, posebno na društvenim mrežama, kao i da postoji namjera da se pravi problem i u kontinuitetu kreira krivica jednoj strani.

– Prijeko potrebna istina o stradanjima i žrtvama je obično kolateralna šteta, ali zbog svega što smo kao narod doživjeli u 20. vijeku, moramo je odbraniti! – poručila je Novaković Bursać.

Predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Branimir Kojić je prije nekoliko dana izjavio da se takozvanim izvještajem Memorijalnog centra Srebrenica o negiranju genocida u Srebrenici stavljaju mete na čelo preživjelim Srbima i njihovim porodicama, koje muslimanski zločinci nisu uspjeli pobiti u ratu.

On je ocijenio da to ima dva cilja – prvi je da opravda sredstva koja im je dala Vlada Velike Britanije koja se ograđuje od ovog takozvanog izvještaja, navodeći da ne predstavlja stavove te vlade, a da je drugi cilj da se začepe usta svima koji ne misle kao oni i koji stvari gledaju kroz prizmu istine i činjenica.

Memorijalni centar Srebrenica objavio je 2. avgusta na svom sajtu izvještaj koji je, kako su naveli, zabilježio 90 slučajeva negiranja takozvanog genocida od maja 2022. do maja ove godine u objavama medija na internetu i izjavama javnih ličnosti u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori.