Služen pomen poginulim borcima Vojske Republike Srpske na Vojničkom spomen-groblju „Novi Zejtinlik“

9
Foto: SRNA

Služenjem pomena poginulim borcima Vojske Republike Srpske i polaganjem vijenaca i cvijeća na Vojničkom spomen-groblju „Novi Zejtinlik“ danas je na Sokocu obilježeno 28 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba.

Vijence i cvijeće položili su izaslanik predsjednika Republike Srpske Uroš Bjelica, izaslanik srpskog člana Predsjedništva Boško Tomić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, zamjenik ambasadora Srbije u BiH Nataša Đorđević, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, načelnici opština u sastavu Istočnog Sarajeva, predstavnici Trećeg pešadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, te predstavnici udruženja od javnog interesa proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata.

Egzodus 120.000 Srba iz Sarajeva predstavlja niz događaja koji su uslijedili nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kada je pet opština Srpskog Sarajeva u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je drugih pet podijeljeno između Republike Srpske i FBiH, gdje su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.

U martu 1996. godine ispisane su brojne pojedinačne tragedije lokalnog stanovništva, zbog čega je Dejtonski mirovni sporazum za sarajevske Srbe asocijacija na najveće poslijeratno protjerivanje naroda sa svojih ognjišta.

Srpski borci Sarajevsko-romanijske regije tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata zaustavili su 35 ofanziva muslimansko-hrvatske vojske i odbranili svoje domove.

Za odbranu ovih prostora, život je dalo više od 4.000 boraca, oko 3.500 ih je ranjeno, oko 1.000 sahranjeno na Vojničkom groblju „Novi Zejtinlik“ na Sokocu.

Egić: Sačuvati istinu i prenijeti je novim pokoljenjima

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da je u doba falsifikovanja istorije najbitnije sačuvati od zaborava pravu istinu i prenositi je na buduća pokoljenja.

Egić je danas na Sokocu, gdje je služen pomena poginulim borcima Vojske Republike Srpske i obilježeno 28 godina od egzodusa Sarajevskih Srba, rekao da su kolone Srba koji napuštaju Sarajevo, te 1996. godine, jedan od napotresnijih događaja u novijoj srpskoj istoriji.

– Ljudi koji su, sa puškom u ruci odbranili svoja ognjišta, morali su da napuste svoja ognjišta – podsjetio je Egić i dodao da su Srbi morali napustiti vijekovna ognjišta zbog prijetnji iz Federacije BiH (FBiH).

Egić je naglasio da su se Srbi naselili širom Republike Srpske i da je to dokaz da Srbi jedino i mogu da žive na svojoj zemlji.

– U Sarajevu su Srbi svedeni na statističku grešku – rekao je Egić.

On je naveo da su Srbi iz Sarajeva, naselivši Itočno Sarajevo stvorili jednu perspektivnu sredinu.

Ćosić: Nemjerljiva žrtva sarajevskih Srba za stvaranje i razvoj Srpske

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić izjavio je, povodom obilježavanja 28 godina od egzodusa sarajevskih Srba, da je njihova žrtva bila nemjerljiva u stvaranju i razvoju Republike Srpske.

Ćosić je rekao novinarima na Sokocu da su sarajevski Srbi, takođe, doprinijeli stvaranju i razvoju drugih opština i gradova u kojima su se nastanili nakon egzodusa.

– To njihovo stradanje je donijelo i spasenje, kao i to da danas imamo Istočno Sarajevo sa 65.000 stanovnika u kojem živi jedan broj sarajevskih Srba. Oni su pokazali da svojim kapacitetima mogu da izgrade nove opštine i novi grad. A oni koji su otišli u druge opštine i gradove, znatno su doprinijeli unapređenju života u tim sredinama i tome da Srpska drugačije izgleda – rekao je Ćosić.

On je istakao da se danas odaje počast ljudima koji su prije 28 i više godina na prostoru tadašnjeg Srpskog Sarajeva položili živote za slobodu i koji su nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma napustili svoja vjekovna ognjišta.

Arhimandrit Andrej: Čuvati sjećanje na poginule srpske vojnike i vojskovođe

Arhimandrit Andrej, koji je danas u manastiru Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji služio parastos poginulim srpskim borcima povodom 28 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba, poručio je da je velika obaveza sjećati se poginulih srpskih vojnika i vojskovođa koji su dali živote za današnju slobodu.

– Naša velika obaveza je da se sjećamo poginulih vojnika i vojskovođa, jer za svu ljubav ovog svijeta i slobodu u kojoj danas uživamo, treba da zahvalimo onima koji su dali najviše što su imali-svoje života, a na preživjelima je da to očuvaju – rekao je arhimandrit Andrej, nastojatelj ovog manastira.

On je naveo da je ovo parastos za 4.210 poginulih srpskih vojnika i vojskovođa, čija su imena upisana na zidovima ovog hrama umjesto ikonopisa.

Arhimandrit Andrej je istakao da ima majki i očeva koji su u minulom ratu izgubili dva ili tri sina, a da nijedan nije bio oženjen.

– Ima roditelja koji su se već upokojili i ima djece koju nema ko pomenuti. Zato treba ovaj manastir na Ravnoj Romaniji podržati da ostane kao spomenik duhovne, nacionalne i istorijske kluture narodu i potomcima – rekao je arhimandrit Andrej.

Kovačević: Velika žrtva za jedan mali narod

Predsjednik Skupštine Organizacije starješina Vojske Republike Srspke Blagoje Kovačević rekao je Srni nakon parastosa u manastiru na Ravnoj Romaniji da je obilježavanje 28 godina od egzodusa sarajevskih Srba jedan od najsvetijih datuma u srpskoj istoriji.

On je podsjetio da je sve što je srpska vojska u Odbrambeno-otadžbinskom ratu odbranila i spasila svojom krvlju, nažalost, moralo da za zelenim stolom bude predato ratnim neprijateljima, pa je više od 120.000 Srba koji su živjeli na području Sarajeva i okolnih mjesta moralo da napusti vjekovna ognjišta i prenese posmrtne ostatke svojih najmilijih na groblje „Novi Zejtinlik“ na Sokocu i upute se širom svijeta.

– Velika žrtva za jedan mali narod. Nadam se da će je istorija i buduća pokoljenja zapamtiti i ispoštovati kako i zaslužuje – poručio je Kovačević.

„Novi Zejtinlik“ – svjedok srpske istorije i stvaranja Republike Srpske

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić poručio je danas da vojničko groblje „Novi Zejtinlik“ ostaje da svjedoči o istoriji srpskog naroda i stvaranju Republike Srpske.

Ostojić je na Sokocu, gdje je prisustvovao pomenu poginulim srpskim borcima povodom obilježavanja 28 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba, istakao da se srpski narod Sarajevsko-romanijske regije dva puta žrtvovao u posljednjem ratu jer su, iseljavajući se sa svojih ognjišta, ponovo proživljavali progon, noseći svoje mrtve sa sobom.

– Okupili smo se danas ovdje da odamo počast našoj braći koja su dala živote na braniku otadžbine i da im zahvalimo – istakao je Ostojić.

Foto: SRNA

On je naglasio da su ovi dani i tužni i slavni jer je sve ono što se dešavalo u februaru i martu 1996. godine doprinijelo opstanku Republike Srpske.

Tomić: Februar i mart najtužniji mjeseci jer sjećaju na 1996. godinu

Izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić rekao je da su februar i mart najtužniji mjeseci jer sjećaju na 1996. godinu kada su Srbi u Sarajevu napuštali domove i imanja.

– Najteže žrtve su dali oni koji su položili svoje živote, ali i oni koji su morali da napuste svoja ognjišta, kopaju svoje mrtve i iznesu ih na teritoriju gdje će naći svoj smiraj – naveo je Tomić.

On je poručio da te događaje srpski narod nikada ne smije i neće zaboraviti, da mora biti složan i braniti Republiku Srpsku.

Bjelica: Sarajevski Srbi podnijeli najveću žrtvu u Odbrambeno-otadžbinskom ratu

Načelnik Sokoca Milovan Bjelica rekao je da su sarajevski Srbi podnijeli najveću žrtvu u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

– Porodice su morale napuštati ognjišta, a što je još tragičnije, kopati mrtve – podsjetio je Bjelica.

On je naveo da je Sokolac protjerani narod dočekao raširenih ruku.

– Mnogi su se na Sokocu nastanili i započeli nove živote. Svoje najbliže, koji su život dali za slobodu, ukopali su ovdje na Sokocu – rekao je Bjelica.