Cvijanović: Opredjeljenje Srpske je da se zadrži likvidnost budžeta

19
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Srpska opredijeljena da zadrži likvidnost budžeta i biće urađeno sve što je neophodno da se obaveze izvršavaju neometano i u predviđenim rokovima.

– To podrazumijeva i da uzmete određeni kredit, da izađete na međunarodno tržište kapitala i da na takav, uobičajen način, dođete do novca – rekla je Cvijanovićeva za Radio Republike Srpske.

Govoreći o pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o novom aranžmanu, Cvijanovićeva je istakla da je prethodno kao predsjednik Vlade Spske bila uključena i vodila razgovore sa ovom finansijskom institucijom.

– Uvijek je tu bilo uslovljavanja, tema koje su bile neprimjerene ili su bile koncipirane na način koji je bio neprihvatljiv. Ali smo uspijevali nekako da ih riješimo. To se dešavalo u neko, da tako kažem, mirnodopsko vrijeme, nije bilo vrijeme korone. Aranžman koji smo pravili poslije velikih poplava bila su interventna sredstva i tu nije bilo nikakvih posebnih zahtjeva. To su bila sredstva koja su nam stavljena na raspolaganje za saniranje štete – rekla je ona.

Cvijanovićeva je istakla da je nezadovoljna činjenicom da u ovakvo teško vrijeme, u okolnostima globalne pandemije, kada se sve zemlje obraćaju na ovaj ili onaj način, MMF se našao da postavlja uslove koji znače apsolutno prenos nadležnosti, vjerovatno računajući da smo „sada slabi i da nam trebaju pare“ te da ćemo to prihvatiti.

– Za mene je to neprihvatljivo i to je stav i Vlade Srpske i svih zvaničnika koji su mogli da govore u ime institucija. To je i nemoralno, da postavljate takve uslove kada svi pokušavaju da dođu do sredstava da bi sanirali prvenstveno štetu u sektoru zdravstva, a onda posljedično svuda – rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, razgovaraće se, a kada MMF odustane od teškoh političkih, neprincipijelnih i vanustavnih zahtjeva, onda neće biti problem da ih Srpska izvršava.

Govoreći o predstojećem obilježavanju 9. januara – Dana Republike Srpske, predsjednik Srpske je istakla da se u susret tom prazniku ide sa očekivanjem da će biti prevaziđena kriza sa pandemijom virusa korona, kao i sve ono što je vezano za tako složenu situaciju.

Ona je istakla da Srpska mora nastaviti da bude stabilna u političkom smislu, da ima funkcionalne institucije, da ima ljude u njima koji su spremni da daju adekvatan politički idgovor na sva neprihvatljiva politička traženja, ma od koga dolazila.

– Mi paralelno vodimo političku bitku nastojeći da očuvamo ono što imamo i da ne damo ono što ne treba da damo i što jeste naše – istakla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da je u okviru proslave Dana Republike, koji će biti drugačija zbog epidemiološke situacije, predviđeno mnogo sadržaja osim onih koji podrazumijevaju neposredno okupljanje ljudi.

Prema njenim riječima, biće organizovana svečana akademija televizijskog tipa, bez zvanica, a svečani defile biće organizovan za Vidovdan umjesto 9. januara.

Cvijanovićeva je navela da je planirana i dodjela priznanja i odlikovanja, koja će ići isključivo prema zdravstvenom sektoru jer su to ljudi koji su obilježili ovu godinu i postali heroji ovog perida.

Cvijanovićeva je naglasila da će u okviru obilježavanja Dan Republike biti i premijera filma „Koridor“.

Na pitanje da li se očekuje diplomatska ofanziva i pritisci na Srpsku nakon pobjede Džoa Bajdena na predsjedničkim izborima u Americi, Cvijanovićeva je rekla da političko Sarajevo ima ogromna očekivanja od nove američke administracije.

Ona je istakla da svakako nova administracija može na ovim prostorima imati interes, jer je interesno i politički vezana za ovaj prostor iz prethodnog vremena i može se reći da su ovo „politički povratnici“ na one teme koje su im bliske ili su se njima nekada bavili.

Posmatrajući današnji kontekst, istakla je Cvijanovićeva, i sve što se dešava na globalnojnoj sceni, nikakva BiH ni Balkan nisu suštinski važno geopolitičko ili bilo koje drugo strateško pitanje za bilo koju administraciju u svijetu.

– Oni bi voljeli da se u okviru BiH postigne ono što oni zovu funkcionalnost, a pogrešno misle da će to postići time što će istopiti identitet sva tri (naroda), pa će napraviti neki novi identitet. To prosto nije formula za uspjeh. Naravno da bi oni voljeli da se riješe pitanja na relaciji Beograd-Priština i da se dođe do priznanja Kosova i da zatvore tu stranicu koju su davno otvorili – navela je Cvijanovićeva.

Kako je istakla, ovo ne znači da su to pitanja koja su vosoko pozicionrana na nekoj globalnoj političkoj agendi i da se svi u svijetu time bave čak i u Americi.

Cvijanvićeva kaže da u Americi imaju dosta svojih problema kojima će morati da se bave, dodavši da je tamošnje društvo duboko podijeljeno.