Džejms Kuk – istraživač Tihog okeana

411
Foto: Džejms Kuk

Engleski moreplovac Džejms Kuk (1728-1779), nazvan Kapetan Kuk i najpoznatiji istraživač Tihog okeana, rođen je 27. oktobra 1728. godine.

Na svom prvom putovanju od 1768. do 1771. godine Kapetan Kuk je riješio tajnu Australije, oplovio Novi Zeland i utvrdio da je Nova Gvineja ostrvo.

Od 1772. do 1775. godine istraživao je ostrva u Tihom okeanu, a od 1776. do 1779. prvi oplovio obale Aljaske, istražio Beringov moreuz i otkrio Havajska ostrva.

Kapetan Kuk ubijen je 1779. godine na Havajima u okršaju sa ostrvljanima.

Jedanaestogodišnja putovanja Džejmsa Kuka vodama Pacifika mnogo su doprinijela evropskom upoznavanju ovog područja.

Da bi se stvorile pouzdane mape trebalo je poznavati geografsku širinu i dužinu. Pomorci su mogli da izračunavaju tačnu širinu mjerenjem ugla sunca ili zvijezda na horizontu pomoću sekstanta.

Ali, dužina je bila mnogo teža za mjerenje zato što je zahtijevala precizno znanje o vremenskoj razlici između pojedinih tačaka na površini Zemlje. Zemlja se okrene za 360 stepeni oko svoje ose za 24 časa – tačno vrijeme je 23 časa, 56 minuta i 4,091 sekund.

To znači da se svaki čas pretvara u 15 stepeni, a jedan stepen u četiri minuta. Kapetan Kuk otkrio je da izračunavanjem vremenske razlike od početne do završne tačke, određene u podne, koristeći položaj sunca u zenitu, čovjek može da izvede razliku u geografskoj dužini.

Na svom drugom putovanju Kuk je koristio K1 hronometar, koji je napravio Larkum Kenedi, a koji je bio veličine džepnog sata. On je bio kopija N4 časovnika, koji je izumio Džon Harison kao prvi sat koji je pokazivao tačno vrijeme na moru.

Bilo je i nekoliko umjetnika na putovanjima Kapetana Kuka – Sidni Parkinson je izradio 264 crteža do svoje smrti pri kraju putovanja. Oni su bili od izuzetnog značaja za britanske botaničare.

Na drugom Kukovom putovanju bio je i Vilijam Hodžs, koji je napravio poznate pejzaže Tahitija i Uskršnjeg ostrva.

Kapetana Kuka pratili su brojni naučnici čija su posmatranja i otkrića bila značajna.

Džozef Benks, botaničar, bio je na prvom putovanju sa kolegom Danijelom Solanderom iz Švedske. Oni su sakupili više od 3.000 biljnih vrsta. Benks je bio najveći zagovornik naseljavanja Australije.