Njujork tajms tuži „Open AI“ i Majkrosoft za krađu autorskih prava

14
Foto: Sasha Maslov for The New York Times

List „Njujork tajms“ podnio je tužbu protiv komapnije „Open AI“ i Majkrosofta za krađu intelektualne svojine i kršenje autorskih prava. U tužbi se navodi da modeli vještačke intelegincije (VI) dvije kompanije protivpravno koriste sadržaj koji list naplaćuje, a zatim se posredstvom četbotova korisnicima nudi besplatno. Iako se ne navodi konkretna suma, procjenjuje se da bi odšteta mogla da vrijedi više milijardi američkih dolara.

List Njujork tajms podnio je tužbu protiv komapnije „Open AI“ i Majkrosofta zato što njihovi modeli vještačke inteligencije, kako kažu, krše autorska i prava na intelektualnu svojinu novina.

Prema tužbi, modeli vještačke inteligencije (VI) dvije kompanije generisali su više od milion zaštićenih članaka Njujork tajmsa i bespravno popunili baze četbotova koji su već postali konkurenti medijima kao izvoru informisanja.

– Informacije su kopirane iz mnogih izvora, ali je poseban naglasak bio na tekstovima našeg lista. Na taj način, korisnicima se sadržaj koji naplaćujemo, posredstvom četbotova, nudi besplatno – piše u obrazloženju tužbe Njujork tajmsa.

List ističe da nezakonitim korišćenjem detaljnih istraga, mišljenja (komentara), recenzija, vodiča (eksplejnera) i drugog zaštićenog i autorskog sadržaja „Open AI“ i Majkrosoft uskraćuju mogućnost novinarima i saradnicima lista da i dalje pružaju uslugu takvog kvaliteta.

– Oni nastoje da besplatno koriste ogromna ulaganja Tajmsa u njegovo novinarstvo, koriste sadržaj bez plaćanja naknade i kradu publiku od njega – zaključuje se u tužbi.

Vještačka inteligencija i pitanje autorskih prava

Ovo je prvi put da je jedan veliki američki medij tužio kompanije koje stoje iza generativnog „Chat GPT“ i drugih alata vještačke inteligencije.

Slučaj takođe ponovo podstiče pitanja koja su se u medijskim organizacijama pojavila tokom prošle godine u vezi sa novinarskim, finansijskim i pravnim posljedicama vještačke inteligencije.

Iako se u tužbi ne pominje konkretan zahtjev za odštetom, navodi se da bi optuženi mogli da budu odgovorni za milijarde američkih dolara zakonske ili stvarne štete.

Tužba izdavača je posljednja u nizu sličnih slučajeva, uključujući i onaj koji je pokrenulo više desetina svjetskih autora u septembru 2023, optužujući „Open AI“ da protivpravno koristi sadržaje iz njihovih djela.

Problemi unutar kompanije

Kompanija „Open AI“ plasirala je model vještačke inteligencije „Chat GPT“ u novmebru 2022. Do kraja godine, aplikacija je već imala više od 100 miliona korisnika.

Godinu dana kasnije, bilježi 100 miliona posjeta na nedjeljnom nivou.

Ipak, nakon brzog rasta popularnosti, kompanija se suočava sa sve većim bezbjednosnim izazovima i optužbama za krađu intelektualne svojine.

Mediji su posebno zabrinuti da će „Chat GPT“ i drugi slični alati sadržati tekstove koje neće voditi ka originalnim izvorima.

Zbog toga je unutar kompanije postojao sukob između odbora kompanije i izvršnog direktora Sema Altmana, koji je rezultirao najprije njegovim otkazom, a zatim i povratkom na posao poslije reakcije zaposlenih na otpuštanje.

Nakon reizbora, glavna promjena bila je imenovanje novih članova odbora direktora kompanije, ali su previranja oko problema sa zloupotrebom zadržaja i autorskim pravima ostala.

Vođeni pregovori, bez „prijateljskog rješenja“

Advokati Tajmsa su istakli da je tužba protiv dvije kompanije uslijedila tek kada je postalo jasno da neće biti postignuto „prijateljsko rješenje“ koje bi podrzumevalo neku vrstu naknade za preuzimanje sadržaja njujorškog lista.

Dok se Majkrosoft još uvijek nije oglasio, kompanija „Open AI“ saopštila je da je razočarana najnovijim razvojem događaja.

– Imali smo konstruktivne razgovore sa predstavnicima Njujork tajmsa o sporu koji je sada tužba. Napredovali smo u pregovorima zbog čega smo iznenađeni ovim postupkom lista. Svakako poštujemo prava kreatora sadržaja – piše u odgovoru kompanije.

Mediji i VI – od blokade do saradnje

Borba medijskih organizacija protiv industrije visoke tehnologije vodi se i u drugim zemljama.

Više od 600 medijskih kompanija instaliralo je blokatore kako bi spriječilo tehnologiju da besplatno pristupa sadržaju.

Međutim, postoje i mediji koji su potpisali ugovore sa kompanijom „Open AI“ o razmjeni sadržaja.

Među njima su, između ostalih, AP i kompanija „Aksel Špringer“.