Galić: Ustavni sud BiH ima 8.188 neriješenih predmeta

5
Foto: N1

Ustavni sud BiH je u ovoj godini primio 1.232 apelacije i šest zahtjeva za ocjenu ustavnosti, a na tri plenarne sjednice riješio je ukupno 888 predmeta, rekla je danas predsjednik Ustavnog suda BiH Valerija Galić.

Prema njenim riječima, na jučerašnjoj plenarnoj sjednici Ustavnog suda usvojen je izvještaj o radu ove pravosudne institucije za 2023. godinu u kojoj je primljeno 5.497 predmeta, riješeno 1.510, dok je neriješenih 8.188 predmeta, a sud je donio i 59 odluka o privremenoj mjeri i riješio osam zahtjeva za preispitivanje odluka.

– Kada je riječ o predmetima apelacione nadležnostim u 2023. godini je primljeno 5.465, riješeno 1.486, a neriješeno 8.177 predmeta. Kada je riječ o predmetima ocjena ustavnosti, primljeno je 32, riješeno 24, a neriješeno 11 predmeta – izjavila je Galićeva novinarima.

Upoređujući ove podatke sa podacima iz prethodnih godina, Galićeva je istakla da je broj primljenih predmeta u prethodnoj godini ostao na nivou prosjeka u posljednjih pet godina, a broj završenih predmeta od 1.510 je značajno manji od prosjeka za posljednjih pet godina koji je bio 5.337 riješenih predmeta.

– Na kraju 2021. godine Ustavni sud je imao 2.964 nezavršena predmeta, na kraju 2022. 3.942, a na kraju 2023. 8.188 nezavršenih predmeta – navela je Galićeva i dodala da je maksimalno trajanje postupka pred Ustavnim sudom produženo sa 20 na 38 mjeseci.

Ona je navela da Ustavni sud trenutno ima pripremljene nacrte odluka za više od 4.000 predmeta koji će biti izneseni na neke od narednih plenarnih sjednica, navodeći da će dinamika njihovog iznošenja zavisiti od dinamike prevođenja i mogućnosti međunarodnih sudija da pripreme veći broj predmeta.

Ona je istakla da će Ustavni sud nastaviti da preduzima sve mjere potrebne da bi se obezbijedilo funkcionisanje ovog suda, te dodala da su brojne mjere već preduzete.

– Prilagodili smo organizaciju rada, promijenili dinamiku održavanja plenarnih sjednica, povećali prevodilačke kapacitete, a preduzećemo i sve druge mjere koje budu neophodne – istakla je Galićeva.

O Mišljenju Venecijanske komisije

Govoreći o Mišljenju Venecijanske komisije koje se tiče funkcionisanja Ustavnog suda u trenutnim okolnostima, Galićeva je rekla da je na jučerašnjoj plenarnoj sjednici suda razgovarano o konkretnim mjerama i mehanizmima koji su na raspolaganju kako bi se obezbijedilo funkcionisanje ove pravosudne institucije.

– Moramo brzo reagovati i preduzimati mjere koje budemo smatrali neophodnim – zaključila je Galićeva.

Venecijanska komisija, savjetodavno tijelo Savjeta Evrope za pitanja iz oblasti ustavnog prava, usvojila je mišljenje o nekim pitanjima u vezi sa funkcionisanjem Ustavnog suda BiH, te predložila nekoliko koraka koje može preduzeti sam Ustavni sud, a među kojima su najbitniji produženje mandata sudija nakon što napune 70 godina i promjene u načinu glasanja na plenarnoj sjednici i u Velikom vijeću Suda.