Kojić: Egzodus sarajevskih Srba – posljedica etničkog čišćenja

11
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zočina i traženje nestalih lica Milorad Kojić izjavio je da je egzodus sarajevskih Srba posljedica etničkog čišćenja srpskog naroda iz Sarajeva.

– Srbi su u gradu Sarajevu stradali na najbrutalniji način, a u samom Sarajevu bilo je 211 logora kroz koje su prošli najgore oblike torture – od mučenja, silovanja, zlostavljanja, ubijanja, a što je konstatovala i Međunarodna nezavisna komisija za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu – rekao je Kojić Srni, nakon što je na Vojničkom groblju Mali Zejtinlik na Sokocu prisustvovao obilježavanju 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba.

On je rekao da su se sarajevske političke, vojne i policijske vlasti prema srpskom stanovništvu u Sarajevu ophodile kao da su stavljeni izvan zakona, a među prvim ubijenim Srbima bili su istaknuti ljekari, profesori i akademski građani, kako bi poslali jasnu poruku svim Srbima u Sarajevu šta ih čeka.

Kojić kaže da je etničko čišćenje Srba u Sarajevu započeto ubistvom starog svata na Baščaršiji, zatim ubijanjem srpske intelektualne elite u Sarajevu, a okončano je egzodusom poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kada je više od 120.000 Srba napustilo svoja ognjišta.

On je napomenuo da je prilikom nedavnog prezentovanja izvještaja Međunarodne nezavisne komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine, čiji je predsjednik Rafael Izraeli, navedeno da je srpska zajednica uništena u totalitetu.

– Današnje obilježavanje je, nažalost, prisjećanje na jedno etničko čišćenje Srba iz Sarajeva koje nije dobilo sudski epilog – istakao je Kojić.

On je podsjetio da je, prema zvaničnom popisu žrtava, Republički centar utvrdio da je više od 7.100 Srba Sarajevsko-romanijske regije u ratu ubijeno i stradalo, od čega je više od 3.000 civila.

Obilježavanju 25 godina od egzodusa oko 120.000 sarajevskih Srba prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske i ministar rada i boračko invalidske zaštite Duško Milunović.

Prisutni su bili i predstavnici grada Istočno Sarajevo i opština u njegovom sastavu, članovi organizacija i udruženja proisteklih iz proteklog rata, te Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka.