Preko krnjeg Ustavnog suda BiH, bošnjački političari pokušavaju da uguše namjensku industriju

9
Foto: Kemal Ademović

U danima kada se najavljuje proizvodnja dronova samoubica i dok traje istraga o tome kako granate proizvedene u Federaciji završavaju na ukrajinskom ratištu, Kemal Ademović, predsjedavajući Doma naroda Paramentarne skupštine, podnosi zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme Republike Srpske.

Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac kaže da bošnjački političari koriste krnji Ustavni sud, kao oprobani model obračuna sa Srpskom. Resorni ministar Vojin Mitrović ističe da je zakon apsolutno usklađen sa pozitivnim pravnim propisima na nivou BiH i da je pokretanje ustavnog spora pokazatelj da političkom Sarajevu ne odgovara ekonomski napredak Srpske.

Novi udar na Republiku Srpsku i njenu ekonomiju. Preko krnjeg Ustavnog suda, koji je ranije osporavao energetske projekte, bošnjački političari sada pokušavaju da „uguše“ namjensku industriju. Bivši šef zloglasnog AID-a, sada predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Kemal Ademović podnio je zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme Republike Srpske, iako zna da u Ustavnom sudu nema sudija iz Srpske.

– Reći ću da je to jedna vrsta histerije prema Republici Srpskoj upravo od onih ljudi koji imaju ratne hipoteke. Jasno je da bošnjačka struktura želi da iskoristi mehanizam Ustavnog suda kao isporman model obračuna sa Republike Srpske i napredovanja – dodaje Košarac.

Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović dodaje da će ovo pokazatida li je Ustavni sud BiH, Sud i Republike Srpske i Federacije ili je to sud samo jednog naroda.

Republika Srpska ima jednako pravo kao i Federacija da normativno uredi oblast namjenske industrije, razvija svoju privredu i ostvaruje profit. Entitetski Zakon o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme usvojen je u decembru prošle, a na snagu je stupio u januaru ove godine. Nijednim članom ne krši Ustav i dalje dozvole za izvoz daju nadležna ministarstva na nivou BiH.

– Jasno je da pokušavaju da skrenu pažnju svojih aktivnosti u FBiH i da se na neki način prećuti dimenzija priče, a znamo da se priprema proizvodnja dronova samoubica, o tome gospodin Ademović ne govori. To je prećutao – napominje Košarac.

Mitrović dodaje da ga niko ne može ubijediti da Ademović nije upoznat da je ovaj zakon koji je donesen u decembru usklađen sa zakonom BiH, te da je ubjeđen da na ovaj način Federacija ili političko Sarajevo rade protiv Srpske bez obzira što su ti zakoni koji se ovdje donose u skladu sa propisima BiH.

Kada fabrike u Federaciji u više smjena proizvode granate, municiju svih kalibara, minobacače to je poslovni uspjeh, a kada strani investitori pokažu interesovanje za privredne subjekte u Srpskoj to je signal da se svim dozvoljenim sredstvima to spriječi.

– Mislim da je to još jedan vid pritiska na Srpsku i na sve zakone koje donosimo u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Jedna je stvar kada imate zakone na zajedničkom nivou o izvozu, a druga stvar kada jednostvano pokušavate da utičete na entitete. Nadam se da će taj zakon da zaživi i da će Republika Srpska u namjenskoj industriji i privredi da vodi više računa – dodaje direktor Tehničkog remonta Bratunac i poslanik u Narodnoj skupštini Srpske Slavenko Ristić.

Iz krnjeg Ustavnog suda nisu odgovorili da li su prihvatili zahtjev Kemala Ademovića za ocjenu ustavnosti Zakona o proizvodnji i prometu naroužanja i vojne opreme Republike Srpske. Na sjednici Suda zakazanoj za tri dana nema Ademovićeve apelacije.