Petronijević: Zašto se Šmit plaši Suda BiH?

11
Foto: SRNA/Borislav Zdrinja

Advokat Goran Petronijević izjavio je da odbrana predsjednika Srpske Milorada Dodika smatra da bi Kristijan Šmit, ako već smatra da je visoki predstavnik, trebao da svjedoči u Sudu BiH i istakao da još od Hamurabija do sada nije postojao primjer da ličnost koja uzima ulogu zakonodavca donosi zakon o sebi.

Petronijević je rekao da je Tužilaštvo na dvije strane iznijelo opravdanje zašto Šmit ne bi trebao da dođe kao svjedok na prijedlog odbrane.

– Zašto se Šmit plaši Suda, u čemu je tu problem? On je koliko sam čuo skoro advokat, to me iznenadilo imajući u vidu njegov način tumačenja mnogih pravnih normi kao izvora prava koje ovde važe – istakao je Petronijević.

On je naveo da bi Šmit, ako smatra da mu već pripadaju ovlaštenja koja je koristio, morao da dođe u Sud BiH i objasni zbog čega je, kako i pod kojim uslovima i iz kojih razologa pristupio tako hitnoj, hitroj i na vrat na nos odluci da mijenja Krivični zakon.

– Pozivamo ga, ukoliko se ne plaši, a ako se plaši da se ne krije iza Tužilaštva, da dođe na Sud i da nam dokaže da je u pravu, ništa više. Uostalom, on je inicirao taj postupak, on je menjao Krivčni zakon – naglasio je Petronijević na konferenciji za novinare nakon današnjeg ročišta na suđenju Dodiku i v.d. direktora „Službenog glasnika Srpske“ Milošu Lukiću.

On je istakao da od Hamurabija do sada nije postojao primjer poput Šmita da neko uzima ulogu zakonodavca, donosi zakon o sebi koji se može se svesti na „ko ne sluša mene, neka ide u zatvor“.

Petronijević je rekao da je odbrana osporila dosta dokaza Tužilaštva zbog neautentičnosti jer suprotno odredbama Zakonika o krivičnom postupku se ulažu u formi koja nije odgovarajuća da bude pisani dokaz u skladu sa zakonom.

On je naveo da slijedi faza postupka kada će Sud odlučiti o tome dokaze odbrane usvojiti.

Navodeći da bi tužilaštvo i odbrana trebali da budu dvije različite i ravnopravne strane, ali da prema ovom pravnom sistemu nekog pravnog hibrida tu nema ni „r“ od ravnopravnosti.

– A Sud će nas tu demantovati ako bude usvojio predloge koje je dala odbrana – naglasio je Petronijević.

Prema njegovim riječima, odbrana nije dala te prijedloge da bi odugovlačila postupak i da bi punila sudski spis već isključivo svrsihodne i ključne predloge koje mogu da svjedoče i dokažu činjenice koje rješavaju ovaj predmet.

Sud BiH i odbrana na današnjem suđenju predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora „Službenog glasnika Srpske“ Milošu Lukiću nisu prihvatili Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je riječ o „dokumentu“ koji je Tužilaštvo BiH skinulo sa internet stranice UN i prevelo na „bosanski jezik“.

Nastavak suđenja na kome će biti predstavljen ostatak materijalnih dokaza Tužilaštva zakazan je za 22. maj, a odbrana bi iznošenje svojih dokaza i saslušanje svjedoka trebalo da počne 5. i 19. juna.

Još je neizvjesno da li će 5. juna biti održano ročište jer je tada najavljeno savjetovanje nosilaca pravosudnih funkcija u Neumu.