Cicović: Istina o Jasenovcu decenijama zataškavana

23
Foto: Grad Subotica

Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović ocijenio je da je izložba „Koncentracioni logor Jasenovac 1941-1945“, koja je danas otvorena u Subotici, veliki iskorak u nastojanjima da se predstave mučenja, klanja i ubijanja Srba u tom najmonstruoznijem prostoru.

Cicović je ukazao da je istina o Jasenovcu decenijama zataškavana u tolikoj mjeri da ni u susjednim državama, a kamoli u svijetu, uopšte nisu znali za postojanje tog logora.

On je naglasio da su ustaše politiku etničkog čišćenja sprovodile na osnovu posebnog zakona o koncentracionim logorima koji je usvojen u NDH, a da je tek 2017. godine izraelski istoričar Gideon Grajf potvrdio da je Jasenovac bio „mnogo užasnije mjesto od Aušvica“, gdje su „ubijanja vršena po kratkom postupku u gasnim komorama, a u Jasenovcu su likvidacije vršene ručno, noževima, sjekirama, čekićima“.

Cicović je naglasio da bi se velika stradanja i pokolj Srba ponovili u ratu u BiH od 1992. do 1995. godine da se Srbi nisu dobro organizovali i još u miru stvorili Republiku Srpsku, pa malo potom i Vojsku Republike Srpske, te uspješno branili i odbranili i srpski narod i Srpsku.

On je naglasio da je saradnja Srbije i Srpske sada na najvišem nivou i to je značajno i kao garancija narodne i državne snage i sposobnosti, te spremnosti da se nikad ne dozvoli da se ponovi takav zločin nad srpskim narodom gdje god živio.

U Gradskoj kući u Subotici danas je otvorena multimedijalna izložba autora Tatjane Tuleković i Dejana Motla „Koncentracioni logor Jasenovac 1941-1945. godine“, koju čine dokumentarni materijali, fotografije, video-materijal i predmeti iz logora.

Foto: Grad Subotica

Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić rekao je na otvaranju da je zahvalan za priliku da doprinesu kulturi sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad srpskim narodom.

– Autori ove potresne izložbe nam dolaze iz Donje Gradine, sa prostora gdje je bilo glavno stratište sistema jasenovačkih logora i gdje danas počiva najveći broj žrtava. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izgradnju najsavremenijeg i najvećeg spomen-kompleksa žrtvama Jasenovca upravo na tom području, u partnerstvu sa Republikom Srpskom – podsjetio je Bakić.

On je naglasio da će taj najvažniji projekat kulture sjećanja i poštovanja prema žrtvama biti suštinski značajan u borbi za istorijsku istinu o stradanju nevinih Srba, Jevreja i Roma u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, te se nada da će i Subotica moći da doprinese tom projektu.

Bakić je podsjetio da je Subotica prošle godine bila domaćin izložbe „Dianina deca“, koja je upoznala Subotičane o plemenitom radu Diane Budisavljević.

Izložba „Koncentracioni logor Jasenovac 1941-1945. godine“ organizovana je uz podršku Ministarstva odbrane, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina, kao i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji. Izložba će biti otvorena do 15. juna.

Foto: Grad Subotica