Dodik: Sa mađarskom vladom aranžman od 118 miliona evra

26
Foto: Miomir Jakovljević/Ringier

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da ukupan aranžman koji je Srpska postigla sa vladom Mađarske iznosi 118 miliona evra.

Dodik je rekao da je od tog iznosa 18 miliona evra predviđeno za nastavak podrške projektima nabavke poljoprivredne mehanizacije.

Predsjednik Srpske je na konferenciji za novinare u Banjaluci precizirao da će 70 miliona evra, od one kvote koja je ranije imala odobrenih 100 miliona za podršku privredi, biti preusmjereno za neke od projekata koje je na sraman način njemačka Vlada pokušala da zaustavi.

On je naveo da tih 70 miliona evra Srpska može odmah da upotrijebi za podršku tim projektima, ali da je dobio informaciju da je i danas aktuelan ugovor između Banke Njemačke i „Elektroprivrede Republike Srpske“ za projekat vjetroelektrane „Hrgud“.

– Na traženje našeg menadžmenta „Elektroprivrede Srpske“ od te banke da se izjasni po tom pitanju došlo je njihova usmena potvrda da nisu saglasni sa Saveznom vladom Njemačke i da je taj ugovor, što se njih tiče, aktuelan. Mi sada čekamo njihovu pismenu potvrdu o čemu je tu riječ – istakao je Dodik i dodao da Srpska želi raščišćenu situaciju sa Njemačkom na navedenom projektu.

Dodik je naglasio da je Republici Srpskoj važnije da je obezbijedila supstituciju za finansiranje projekta „Hrgud“, navodeći da je taj projekat moguće brže realizovati u aranžmanu sa Mađarskom nego sa Njemačkom.

On je podsjetio da je za taj projekat „Elektroprivreda Srpske“ uplatila milion i po evra kamata Njemačkoj kako bi ga očuvala.

– Ugovor je aktivan, mi tražimo do Savezne vlade Njemačke da konačno poštuje svoje odluke i da to povuče da možemo da idemo dalje i da nas ne blokira u tom pogledu. Mi tek, s naše strane, možemo raskinuti taj ugovor u maju iduće godine, a tražimo od Njemačke da raskine sad, jer je tako najavila, bezobrazno, veoma ponižavajuće i veoma neuvažavajuće za nas – rekao je Dodik.

Dodik je naveo da Republika Srpska i za realizaciju ostalih projekata razgovara sa drugim subjektima, prije svega Kinezima.

Govoreći o potencijalnoj saradnji sa Azerbejdžanom, Dodik je rekao da je Azerbejdžan ranije razvijao projekat gasovoda koji je išao preko Grčke i Albanije prema Italiji, ali jednim krakom i prema Crnoj Gori, Hrvatskoj, Republici Srpskoj i BiH.

– Nisam oklijevao da dam u to vrijeme svoju saglasnost, ali stvari su postale komplikovane onog trenutka kada su muslimani u Sarajevu predvođeni (Zlatkom) Lagumdžijom htjeli da samo to ide, a da se zaustavi „Istočna konekcija“ koja je i danas blokirana. Iz tog razloga smo rekli da to mora da bude zajedno odlučeno i to do danas nije odlučeno – rekao je Dodik.

On je istakao da Azerbejdžan u ovom trenutku ima zalihe gasa i nafte za narednih 200 godina, te da je predsjednik te zemlje Ilham Alijev izrazio želju za razgovor o potencijalnim projektima sa Srpskom.

– Njegov interes juče na sastanku sa nama bio je da mu objasnimo kako brzo možemo doći do tih projekata. Šta je nivo BiH, šta ona odlučuje na tom planu, a šta je nivo što odlučuje Republika Srpska. I mi smo to njemu objašnjavali – rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je trenutno aktuelna i značajna pažnja EU prema Azerbejdžanu u pogledu snabdijevanja energentima, te da je već postignut sporazum da se ta zemlja priključi gasovodu koji ide preko Turske, Srbije i Mađarske i omogući snabdijevanje gasom.

– Time Azerbejdžan sada iskazuje interes za gasovod Republike Srpske kako bi proširio područje snabdjevanja. Naša je poruka da završimo i Istočnu i Južnu konekciju i da fino idemo u te investicije. Imamo investitore. Koji vam je đavo tamo u Sarajevu i šta hoćete? Deset godina stojimo na tom planu – ukazao je Dodik.

On je naveo da je na jučerašnjem sastanku u Budimpešti sa Alijevom razgovarao i o mogućnosti da se Azerbejdžan uključi u dodatne poslove oko nafte i naftne industrije.

Dodik je istakao da je predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan i dalje zainteresovan za projekat auto-puta Sarajevo-Beograd-Sarajevo, podsjećajući da Republika Srpska već radi na određenim dionicama tog auto-puta.

– U Brčko distriktu stojimo, zato što Brčko ne može da donese odluku o trasi. Oni žele da ta trasa, što se nas tiče, bude nepovoljnija. Oni žele da ide prema Maoči, pa da se vraćamo nekom kvivuljom prema Republici Srpskoj, što bi bilo duži put za 20 kilometara – pojasnio je Dodik.

On je naglasio da Republika Srpska traži da taj put bude vezan za sadašnju obilaznicu koja prolazi kroz Brčko i povezuje Bijeljinu i Šamac.

– Mi smo spremni da izgradimo i finansiramo ovu trasu puta kroz Brčko distrikt – rekao je Dodik.

Dodik je naveo da je sa Erdoganom razgovarao i o skorašnjem uvođenju u posao turske firme za izgradnju Hidroelektrane „Mrsovo“, koja treba da bude gotova za 31 mjesec.

– Republika Srpska u ovom trenutku ima ugovorenih i početih izvođenih radova više nego prošle godine za 500 miliona KM, kada se uključe ugovori vezani za auto-puteve, hidroelektrane, bolnice i sve ono što radimo – istakao je Dodik.

On je naglasio da je Republika Srpska pokazala da može da privuče investitore, navodeći da će uskoro u Laktašima biti otvoreni fabrički pogoni u kojima će biti zaposleno više od 1.500 ljudi.

– Jedan se nalazi u Mahovljanima, jedan u Aleksandrovcu. U Aleksandrovcu je investitor iz Njemačke, firma koja se bavi auto-industrijom, a druga je investirtor „Iskra“ iz Ljubljane, koja će značajan dio svoje savremene proizvodnje prenijeti u Mahovljane, u blizini aerodroma – istakao je Dodik.