Nebenzja: Tutorstvo međunarodne zajednice u BiH – najgori oblik kolonijalizma

17
Foto: Screenshot

Ponašanje međunarodne zajednice prema situaciji u BiH je jedna od najvećih kontradiktornosti, a tutorstvo međunarodne zajednice predstavlja najgori oblik kolonijalizma, izjavio je ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja.

On je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN u Njujorku rekao da je obraćanje srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, koja se učesnicima obratila putem video-linka, „alarm zbog teške situacije Srba u BiH“.

Prema njegovim riječima, ponašanje Zapada prema situaciji u BiH pogoršaće već lošu situaciju u zemlji, uz napomenu da se „dešavaju stvari koje podrivaju stabilnosti BiH“.

Nebenzja je istakao da se u Savjetu često čuju izjave o „sprečavanju sukoba“, a da je upravo situacija u BiH jedna od onih u kojoj Savjet može da istupi u tom polju.

Govoreći o predloženoj rezoluciji o Srebrenici, Nebenzja je podsjetio da „Srebrenica nije jedina krvlju umrljana epizoda rata u BiH“, te da Rusija, kao jedan od garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma, nema pravo da okrene glavu od te činjenice i da je zato zatražila današnji sastanak.

– U posljednjih par mjeseci se sistematski, neoprostivo krši Dejton. Čuli smo o tome od Cvijanovićeve. BiH nema status suverene države – u 21. vijeku, u srcu Evrope – već zemljom upravlja Nijemac koji se predstavlja kao visoki predstavnik i ponaša se kao apsolutni, a Zapad podržava takvo ponašanje – naveo je Nebenzja, uz napomenu da su SAD i Velika Britanija zahtijevale „autokratu samoprouzvanog visokog predstavnika“.

On je podsjetio na činjenicu da su u Ustavnom sudu BiH strane sudije, koje su postavljene proizvoljno, kao i na to da je sada samo šest, umjesto devet sudija u Sudu, među kojima nema nijednog Srbina, a samo jedan Hrvat.

– Situacija može da izmakne kontroli. Rezolucija se gura bez saglasnosti Predsjedništva BiH. Zgazilo se pravilo da svi moraju da odlučuju i to je užasavajuće. Inicijativa je, blago rečeno, provokativna. Gotovo trećina stanovništva u BiH se tome oštro protivi. Te akcije su političke prirode i predstavljaju kršenje Dejtona. Teško je zamisliti posljedice ovoga, jer to može da destabilizuije cijeli region – upozorio je Nebenzja.

Nebenzja je prijedlog rezolucije o Srebrenici opisao kao „opasan dokument koji gura Njemačka, država koja je počinila najgori genocid u istoriji i koja je aktivna bila u rasturanju Jugoslavije“.

– Nacrt rezolucije nema ništa sa ciljem očuvanja sjećanja na žrtve niti sa pomirenjem u BiH. Cilj pomirenja se uopšte ne pominje u prijedlogu rezolucije. Odbacujemo ovaj tekst i pozivamo ostale da to učine – istakao je Nebenzja.

Nebenzja je podsjetio da je Zapad dva puta bombardovao teritoriju bivše Jugoslavije – 1995. i 1999. godine.

– Međunarodno pravo ne postoji kada se radi o agresiji NATO-a na SR Jugoslaviju. Kada se radi o NATO agresiji, Zapad poziva da se „istorija ostavi istoričarima“, ali u slučaju Srebrenice to ne čujemo – naveo je Nebenzja.

Nebenzja je napomenuo da Zapada sada čini sve da osigura centralizaciju, što se protivi strukturi multietničke BiH.

– Teško je ignoristati činjenicu da Zapad želi da sprovede svoju geopolitičku agendu i unese sukob u BiH. Međunarodna zajednica mora da promoviše pošten dijalog. Nadamo se da će ovaj sastanak spriječiti potencijalne posljedice za region i, vjerovatno, Evropu. Sudbina BiH je u rukama ljudi koji tamo žive, a ne Zapada. Mora se učiniti sve da se postignu dogovori, a ne da se izazivaju sukobi – dodao je Nebenzja.