Stevandić: Sve krize u BiH počele nametanjem i odlukama stranaca

2
Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da su sve krize u BiH počele nametanjem i odlukama stranaca, te istakao da će Srpska osporiti sve nelegalne odluke koje je najavio da će donijeti Kristijan Šmit.

– Nijednu krizu nisu izazvale odluke domaćih organa, parlamenata, vlada, a pogotovo ih nisu izazvale zajedničke odluke u vladama entiteta i u Parlamentarnoj skupštini – istakao je Stevandić na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske o aktuelnoj bezbjednosnoj i političkoj situaciji u svijetu sa aspekta reperkusija na Republiku Srpsku.

On je rekao da je Narodna skupština Republike Srpske u pravnom timu napravila spisak svih rezolucija Savjeta bezbjednosti UN kojima su imenovani drugi visoki predstavnici, kao i obavještenje o Šmitu koji je prošao bez imenovanja i rezoluciju kojom nije imenovan, nego je odbačena u Savjetu bezbjednosti.

– Na više od 1.600 adresa smo poslali ove dokumente. Dobili smo 50 odgovora koji su dovoljni da počnemo razne procese na mnogim mjestima, pa čak i u parlamentu Njemačke – naglasio je Stevandić.

Stevandić je rekao da Republika Srpska i dalje vodi postupak u njemačkom parlamentu, najavljujući da će voditi postupak i u Strazburu.

Postupak protiv Dodika – okidač da se onesposobi način da Srpska odgovori

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da postupak koji se vodi protiv predsjednika Republike Milorada Dodika pred Sudom BiH predstavlja okidač da se onesposobi način da bi Srpska mogla da odgovori.

– Živimo u eri kada se kolektivni Zapad, sa kojim imamo trenutno neke nesuglasice, grčevito bori da se ne završi dominacija te ere u kojoj mi nakon raspada Jugoslavije nismo imali sreće, jer najviše prognanih je Srba kada se saberu zajedno Hrvatska, BiH i Kosovo i Metohija – istakao je Stevandić na posebnoj sjednici parlamenta Srpske.

On je rekao da je i dalje u BiH najviše multietničkih gradova u Republici Srpskoj, a oni gradovi gdje su Srbi gotovo izbrisani su u FBiH iako su Srbi po mnogim rezolucijama odgovorni za „etničko čišćenje“.

Stevandić je podsjetio da je šef evropske diplomatije Žozep Borelj rekao da je dominacija Zapada završena.

– Mi živimo u novoj svjetskoj realnosti u kojoj mali narodi mogu da nastradaju ukoliko nemaju dobro izbalansirane stavove i ukoliko ne pokažu šta su njihove crvene linije – ukazuje Stevandić.

Foto: SRNA

On je naglasio da mali narodi nisu ništa manje vrijedni i da Republika Srpska to pokazuje i dokazuje.

– Praksa je pokazala da erozija jedne sile i pojava novih centara moći čini male narode ranjivim po tri glavna izazova, prvi – pitanje teritorije i granica, odnosno imovine, drugi – neproporcijalnost u odnosu na protivnika i treći kao posljedica ovoga terorizam – pojašnjava Stevandić.

On je rekao da je važno da Republika Srpska prepozna koji trendovi predstavljaju kapitalnu prijetnju po Srpsku, podsjetivši da je Srpska to već radila u pogledu onoga šta je radio Kristijan Šmit i oni koji ga podržavaju.

– Ovo su vremena krupnih procesa koji zahtjevaju donošenje krupnih odluka i podrazumijevaju da u određenom momentu imamo hrabrosti – istakao je Stevandić.

Srpska mora uticati na svoj institucionalni opstanak

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da Srpska mora uticati na svoj institucionalni opstanak, jer je to uslov biološke egzistencije srpskog naroda.

– Pokazuje se da svuda gdje nemamo svoj institucionalni opstanak i sistem bezbjednosti, nema više ni nas – istakao je Stevandić na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.

On je rekao da se institucionalni opstanak brani u najvišem zakonodavnom organu Srpske – Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Stevandić je podsjetio da je Srpska stvorena u miru, branjena i odbranjena u ratu, te dodao da je opstanak njenih institucija danas ugroženiji zbog nasilja kolektivnog Zapada.

– Svjedoci smo da nakon bombi sa osiromašenim uranijumom isti faktori koriste brutalne, protivpravne i nelegalne sankcije za disciplinovanje legalnih i legitimnih predstavnika naroda koji rade u okviru svog ustavnog i institucionalnog mandata, kao što je to činio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik – ukazuje Stevandić.

Stevandić je istakao da ovakvo gaženje međunarodnog prava, uvođenje unilateralnih sankcija, prekrajanje izborne volje ostavlja osim pravnih i ozbiljne bezbjednosne posljedice, te parališe međunarodne bezbjednosne mehanizme.

– Situacija u BiH je dodatno opterećena prijetnjom terorizma. Svi naši građani su pod prijetnjom terorizma ugroženi po svim kriterijumima – naveo je Stevandić.

On je podsjetio da su po međunarodnim standardima za teroristički akt potrebne tri stvari, prvi – postojanje motiva, odnosno mržnje kao generatora slanja poruke ili osvete, drugi – dostupnost mete i treći – posjedovanje ubojitih sredstava ili novca za njihovu nabavku.

Stevandić je dodao da su sva tri ta faktora u BiH ispunjena.

U Srpskoj razvijati kolektivni sistem bezbjednosti

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić smatra da u Republici Srpskoj u budućnosti treba razvijati sistem kolektivne bezbjednosti.

– MUP Republike Srpske i tužilaštva moraju raditi na kolektivnoj bezbjednosti u Srpskoj zbog opasnosti od terorističkih aktivnosti u BiH – istakao je Stevandić na posebnoj sjednici parlamenta Republike Srpske.

Stevandić je rekao da se mora preventivno djelovati na moguće terorističke akcije na Republiku Srpsku, da na unutrašnjem planu u Srpskoj treba raditi na jačanju republičkih institucija, opremanju MUP-a Srpske, tužilaštava i antiterorističkih timova.

– Potrebno je da svaki akt protiv institucija Srpske, nadležnosti izabranih zvaničnika i svih u Republici Srpskoj koji nema uporište u odlukama Savjeta bezbjednosti UN proglasimo terorističkim – naglasio je Stevandić.

On je rekao da je nametanje Izbornog zakona BiH od Kristijana Šmita izlobirano, ističući da je potpuno ludilo provoditi izbore da u Prnjavoru imate skenere, a da ih nema u Banjaluci i Čelincu.

Stevandić je rekao da je pobjeda Srpske to što Kristijan Šmit nije nametnuo zakon o imovini, za koji je i sam pred medijima potvrdio da ga neće nametati.

– To je skupo plaćena pobjeda sa velikom cijenom. U toj cijeni je optužnica protiv predsjednika Republike Srpske Dodika, vršioca dužnosti direktora „Službenog glasnika Republike Srpske“ Miloša Lukića, te narodnog poslanika Dragomira Vasića – istakao je Stevandić.

Stevandić je napomenuo da će ova pobjeda otvoriti put i drugim pobjedama u Republici Srpskoj ukoliko ne bude ideoloških, partijskih i ljudskih podjela u Srpskoj i bude se djelovalo zajedno.