Dodik: Alkalaj u UN iznio stav muslimanskog kruga iz Sarajeva

34
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da BiH nije zauzela stav o suspenziji Rusije iz Komiteta za ljudska prava UN, te je današnji stav ambasadora Svena Alkalaja privatna odluka muslimanskog kruga iz Sarajeva.

Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakao da je ovo udarac na BiH koju oni navodno brane.

– Neprihvatljivo je da bez stava Predsjedništva bilo ko glasa u UN i na to upozoravam već nekoliko puta. Time se degradira pozicija Predsjedništva BiH i ove zemlje – poručio je Dodik.

On je ponovio da Predsjedništvo BiH nije zauzelo stav u vezi sa današnjom tačkom dnevnog reda Generalne skupštine UN gdje se na prijedlog SAD traži da se Rusija suspenduje iz Komiteta za ljudska prava.

– Mnoge zemlje su se o tome izjašnjavale, ali BiH se nije izjasnila. Tamošnji ambadasor BiH Sven Alakalaj, koji to nije, svojim ličnim potezima saopštio je „stav BiH“ i tako je stavio na poziciju da BiH podržava takvu rezoluciju Generalne skupštine UN – kaže Dodik.

Dodik je istakao da to nije odluka BiH, nego privatna odluka muslimanskog kruga iz Sarajeva, Bakira Izetbegovića, ŠeFika DžaFerovića, Željka Komšića, Bisere Turković…

– To nikada nije bilo na sjednici Predsjedništva i kao takvo nije moglo da se iznese kao stav BiH. To je kršenje Ustava i procedura i rušenje BiH – naglasio je Dodik.

On je napomenuo da svi napori koje ulažu razni mešetari svijeta, ambasadori i drugi neće pomoći da se BiH očuva na način kako je čuvaju upravo oni o kojima govori.

– Indikativno je da se zemlje koje su garanti Dejtonskog sporazuma nisu oglasile o permanentnom kršenju Ustava i Dejtonskog sporazuma, a to su SAD, Britanija, Njemačka, Francuska i Rusija. Vidljivo je i očigledno i da neke zemlje daju legitimitet samo ono što njima odgovara da bude stav BiH – rekao je Dodik.

On je naveo da je pisao generalnom sekretaru, te predsjedniku Generalne skupštine UN i određenom broju ambasadora zemalja važnih za Dejtonski sporazum, kao i predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu i ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu, koje je upoznao sa kršenjem određenih pravila.

– Jedni organ zadužen za sprovođenje spoljne politike na nivou BiH jeste Predsjedništvo, bez čije odluke nije moguće saopštiti bilo koji stav, a vidimo da u posljednje vrijeme gospoda to permanentno rade – rekao je Dodik.

Ona smatra da je zanimljivo i što se može vidjeti da su u Bundestagu veoma ostrašćeni u napadima na Republiku Srpsku i njene političare.

– To je ista ona Njemačka koja nam je 1941. godine poslala Nijemce koji su asistirali ustašama da pobiju milion ljudi na ovim prostorima, a sada najavljuju da će doći njihove oružane snage – rekao je Dodik.

On je istakao da njihove oružane snage ne trebaju u BiH, te da ne mogu doći bez odluke Predsjedništva BiH.

Dodik je rekao i da je pogriješio što je prošle godine dao saglasnost da se produži mandat Misije Altea, te da naredne godine, ako ga budu pitali, sigurno neće dati svoju saglasnost.

– To povjerenje koje smo imali u ovu misiju urušeno je činjenicom da nam svaki dan bespotrebno ovde paradiraju i pokušavaju da unesu određeni nemir, a samo nekoliko mjeseci ranije komandant Altee je rekao da nema bezbjednosnih ugrožavanja BiH – rekao je Dodik.

On smatra da sve ukazuje da to rade zajedno sa muslimanima, te da je neprihvatljivo da se pojavljuju kod školskih igrališta, škola ili da ugrožavaju saobraćaj, a bez ikakvih objašnjenja o tome.

– Ničim nisu pokušali ljudima da objasne dobronamjernost svoje misije, nego pokušavaju da nam demonstriraju moć i snagu – rekao je Dodik.

Dodik smatra i da ovih dana „najbolje“ poruke šalje Bakir Izetbegović, koji kaže da je Dejtonski sporazum obezbijedio aparthejd.

– Ranije je tvrdio da je taj aparthejd u Republici Srpskoj. Znači Izetbegović smatra da je Dejtonski sporazum u osnovi za aparthejd, pa zašto će nam onda u BiH i kako misli da funkcionišemo? Mislim da je aparthejd u Federaciji BiH što se tiče Srba, jer tamo nema Srba, a ovde u Srpskoj je 16 odsto Bošnjaka, koji imaju ista prava kao i drugi – rekao je Dodik.

On je izrazio zabrinutost kako žive Srbi u FBiH, te naveo da su ga u Mostaru informisali da od 600 zaposlenih u javnim institucijama ima samo sedam Srba, a koji su sa liste SDA ili HDZ-a BiH.