Mrkonjić Grad: Obilježeno 25 godina od stradanja Srba u zapadnoj Krajini

321
Foto: SRNA

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović poručio je u Mrkonjić Gradu, gdje je obilježeno 25 godina od stradanja Srba u zapadnoj Krajini, da pomirenja u BiH nema sve dok ne budu procesuirani oni koji su počinili nezapamćene ratne zločine na ovim prostorima.

Milunović je podsjetio da je samo iz mrkonjićke masovne grobnice ekshumirano 181 tijelo.

– Da je ekshumirano nesrpsko stanovništvo iz takve grobnice, ubijeđen sam da bi do sada bili pohapšeni svi oficiri iz jedinica koje su učestvovale u tim dejstvima i pola bi vojnika bilo privedeno – rekao je Milunović u Mrkonjić Gradu gdje je danas obilježeno 25 godina od stradanja Srba u zapadnoj Krajini.

On je dodao da je do sada za ove zločine pokrenut samo postupak protiv tadašnjeg komandanta Petog korpusa Atifa Dudakovića i 16 njegovih najbližih saradnika.

Foto: SRNA

Povodom 25 godina od stradanja Srba u zapadnoj Krajini u Mrkonjić Gradu je na pravoslavnom groblju služen parastos za sve stradale u odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Brojne delegacije položile su vijence na spomen-obilježje masovne grobnice na pravoslavnom groblju, kao i na centralno spomen-obilježje poginulim borcima na Trgu srpske vojske u Mrkonjić Gradu.

Događaju su, pored Milunovića, prisustvovali su predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Željka Stojičić, izaslanik predsjednika Republike Srpske i direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Milorad Kojić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva Dragan Vuković i brojne druge delegacije.

Foto: SRNA

Kojić je naglasio da porodice žrtava i javnost Republike Srpske najviše boli činjenica da ni 25 godina nakon rata nema adekvatnih odgovora pravosudnih institucija BiH i Hrvatske.

– Hrvatsko pravosuđe ne samo da neće da podigne optužnicu protiv bilo kog svog državljanina, nego nisu htjeli čak ni da ih saslušaju, a to znači da Hrvatska skriva i štiti zločince, što nije dobra poruka za čitav region – istakao je Kojić.

On je naglasio da o karakteru zločina i zločinaca najviše govori masovna grobnica koju ostave iza sebe.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić istakla je da je nepravda učinjena u ovom gradu, ali da svaku nepravdu stigne pravda i da je oni čekaju.

– Ne zaboravljamo poginule borce i civile, obilježavamo ovaj datum i šaljemo poruku mira i pomirenja. Ponosna sam na stanovnike našeg grada koji su se digli iz pepela. Ovdje se radi, a prošle godine smo zabilježili rekordan broj zaposlenih od završetka rata – kazala je Aničićeva.

Foto: SRNA

Hrvatska vojska sa jedinicama takozvane Armije BiH i Hrvatskog vijeća odbrane napala je u septembru i oktobru 1995. godine zapadnokrajiške opštine Ripač, Petrovac, Drvar, Grahovo, Glamoč, Ključ, Sanski Most, Mrkonjić Grad, Šipovo, Srbobran, Jajce, Kupres i Krupa na Uni.

Tih 13 opština bile su u sastavu Republike Srpske i sa tog područja muslimansko-hrvatske snage ubile su 1.644 vojnika i civila, sa vjekovnih ognjišta protjerale 120.000 Srba, opljačkale pokretnu imovinu, a nepokretnu uništile i onesposobile.

Samo na području opštine Mrkonjić Grad uništeno je 1.608 kuća i 700 stanova, a ratna šteta je 680 miliona KM.

Hrvatske i muslimanske snage za sobom su ostavile pustoš i masovne grobnice.
U Mrkonjić Gradu ekshumirano je 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civil, 97 boraca Vojske Republike Srpske, tri pripadnika MUP-a Republike Srpske. Među ekshumiranima je 10 žena.

U manjim grobnicama u toj opštini pronađeno je još 176 tijela civila, pripadnika Vojske i MUP-a Republike Srpske.

U ovoj operaciji učestvovao je i Peti korpus takozvane Armije BiH kojim je komandovao Atif Dudaković, o čemu postoji video-zapis na kojem se vidi kako izdaje naredbu da bude uništeno sve što je srpsko na ovim prostorima.

Iako su poznati i nalogodavci i počinioci, za ove zločine još niko nije odgovarao.