Novaković Bursać: Neshvatljivo podaništvo i nova izdaja SDS-a

310
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać istakla je da je neshvatljivo podaničko ponašanje SDS-a na sjednici Ustavnopravne komisije ovog doma prilikom današnjeg utvrđivanja usaglašenosti Prijedloga zakona o izboru sudija Ustavnog suda BiH sa ustavnopravnim sistemom BiH i principima zakonodavnog postupka.

Ona je napomenula da na današnjoj sjednici Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma BiH nije prihvaćen Prijedlog zakona o izboru sudija Ustavnog suda BiH, koji predviđa da za sudije ovog suda budu birani isključivo državljani BiH.

– Rezultat glasanja na komisiji je bio četiri za, četiri protiv, a član Komisije Dragan Mektić (SDS) bio je uzdržan, što je posebno razočaravajuće jer su u ranijem periodu klubovi SDS-SNSD predlagali ovaj zakon. Ovo govori o njihovom podaništvu i izdajništvu – rekla je novinarima Bursaćeva.

Bursaćeva je dodala da je na sjednici uočeno „interesantno ponašanje zagovornika vladavine prava i suvereniteta BiH“.

Ona je naglasila da je Komisija dala negativno mišljenje za prijedlog ovog zakona, zahvaljujući sudržanom Mektićevom glasu, kao i glasovima protiv Alme Čolo i Safeta Softića iz SDA, Nermina Nikšića iz SDP-a i Zlatana Begića iz DF-a.

– Meni, kao poslaniku koji dolazi iz Republike Srpske to ostavlja gorak ukus i veoma loše osjećanje zbog podaništva i izdajničkog ponašanja SDS-a u parlamentu BiH. To je potpuno nedosljedno ponašanje u vezi sa onim što treba da radi komisija. U političkom smislu mogu da prihvatim ponašanje poslanika iz SDA, DF-a i SDP-a, ali ne i iz SDS-a – poručila je Bursaćeva.

Ona je naglasila da poslanici SNSD-a dosljedno sprovode odluke Narodne skupštine Republike Srpske i pojasnila da je i incijativa za donošenje pomenutog zakona i bila jedan od zaključaka parlamenta Srpske iako to Mektić uzaludno osporava.

Predsjedavajući Ustavnopravne komisije Alma Čolo (SDA) potvrdila je novinarima da u parlament BiH ide negativno mišljenje o ovom zakonu.

– Ja sam galasala protiv jer mislim da je troje sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nešto što je definisano Ustavom i mora se mijenjati ta odredba u Ustavu da bismo ih zamijenili – rekla je ona.

Prema njenim riječima, SDA je protiv toga da u sadašnjem trenutku strane sudije odu iz Ustavnog suda.

– To su sudije koji su vrsni pravnici i dolaze iz razvijenih demokratskih sistema. Ustavni sud je taj koji štiti Ustavni poredak, demokratiju i ljudska prava. Strane sudije su korisne, barem još neko vrijeme. Promjena ustava treba da prethodi promjeni zakona – smatra Čolo.

Član komisije Borjana Krišto (HDZ) rekla je da Prijedlog zakona o izboru sudija Ustavnog suda BiH ima ustavni osnov i da je vrijeme da BiH preuzme svoju odgovornost kada je u pitanju imenovanja sudija u Ustavnom sudu BiH.

Ona je dodala da je Ustav BiH ostavio mogućnost i stvorio obavezu da nakon pet godina od njegovog formiranja parlament BiH može da odluči o tome kako će se birati sudije.

„Mi smo u ovom zakonu napravili sve ono što je potrebno BiH i ne vidim razloga da se ovaj zakon nije podržao. Ali očito je poruka drugačija i očito neko želi da BiH upravljaju stranci na prijedlog neke većine koja ovdje postoji i time se šteti interesima BiH i nas koji ovdje živimo“, navela je Krišto, koja je i zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma.

Član Komisije Dragan Mektić (SDS) saopštio je novinarima nakon sjednice da ga je „iznenadio SNSD“.

– Postoje zaključci Narodne skupštine Republike Srpske kojima se insistira na neusvajanju i neodržavanju bilo kakvih odluka na nivou institucija BiH, a sada vidim da su poslanici iz SNSD-a glasali o svim odlukama, a ja sam se držao zaključaka Narodne skupštine – rekao je Mektić.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skuštine BiH nije danas u Sarajevu prihvatila Prijedlog zakona o izboru sudija Ustavnog suda BiH, koji predviđa da za sudije ovog suda budu birani isključivo državljani BiH.

Predlagači ovog zakona su poslanici Nebojša Radmanović, Snježana Novaković Bursać, Nenad Stevandić, Nenad Nešić, Jakov Galić, Obren Petrović, Dragan Bogdanić, Sanja Vulić, Ljubica Miljanović, Borjana Krišto, Nikola Lovrinović, Mijo Matanović, Predrag Kožul i Darijana Filipović.