Radmanović: Uzdržani su ravnopravni onima koji su za ili protiv

20
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović istakao je danas u Sarajevu da su uzdržani prilikom glasanja u ovom domu ravnopravni sa onima koji su glasali za i protiv.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma danas je na osnovu zaključka koji je donio ovaj dom obavio raspravu o primjeni člana 85 Poslovnika Predstavničkog doma, koji se odnosi na glasanje poslanika.

– U Poslovniku Predstavničkog doma kaže se da se glasa za, protiv i uzdržano – rekao je Radmanović, koji je i član Ustavnopravne komisije, ističući da Poslovnik ne kaže da se oni koji su uzdržani ne računaju u rezultat.

On se posebno osvrnuo na pismo koje je u vezi sa ovim problemom Komisiji uputio visoki predstavnik Valentin Incko, a koji je pokretanje ovog pitanja okarakterisao kao rušenje Ustava, uticanje na buduće reforme i atak na demokratiju.

– A ja sam samo rekao da su uzdržani tu, ali da se ne računaju – konstatovao je Radmanović.

Prema Radmanovićevim riječima, uzdržani nigdje nisu isključeni, kako je to napisao Incko i kako to kompjuterski sistem za obradu glasova registruje.

– Kompjuterski sistem govori da je 18 većina od 40, što nikad ne mogu prihvatiti – istakao je Radmanović, koji je izrazio nadu da će lično Incku moći prenijeti svoje stavove.

Ocijenivši da je Inckovo pismo prežestoko intonirano, Zlatan Begić iz DF-a rekao je da niko ne može to što je neko uzdržan pribrojati da je protiv.

– Uzdržan je posebna vrsta stava i nema niko prava da to što sam uzdržan tumači da sam protiv – istakao je Begić, dodavši da bi tumačenje moglo biti i da onaj ko ćuti pristaje.

Nikola Lovrinović iz HDZ-a BiH naveo je da ima parlamenata u Evropi koji nemaju opciju u glasanju uzdržan već samo za ili protiv.

On je dodao da se uzdržani u parlamentu BiH računaju za kvorum za odlučivanje.

Za Nermina Nikšića iz SDP-a računanje uzdržanih kao da nisu glasali mehanizam je zaštite od blokada putem entitetskog glasanja i ustavna je kategorija.

Član Komisije iz SDA Safet Softić smatra da bi bilo dobro da je raspravi prisustvovao visoki predstavnik ili neko iz pravnog odjeljenja OHR-a.

– Promjena sistema glasanja suprotna tumačenju OHR-a bila bi tektonski politički poremećaj – ocijenio je Softić.

Komisija će stenogram o obavljenoj raspravi dostaviti Predstavničkom domu.

U pismu Ustavnopravnoj komisiji Incko je naveo da uzdržavanje od glasanja ne predstavlja glas i da se ne može takvim smatrati.

Ustavnopravna komisija danas nije podržala prijedlog dva amandmana na Ustav BiH, koji je u parlamentarnu proceduru dostavio poslanik DF-a Dženan Đonlagić, a koji predviđa niz promjena u Izbornom zakonu BiH, od uvođenja moderne tehnologije do izbora u Mostaru, kao i izmijena kada su u pitanju izbori za Predsjedništvo BiH.

Protiv ovog prijedloga bili su članovi komisije iz HDZ-a BiH, SNSD-a i SDS-a.

U raspravi o prijedlogu amandmana Radmanović je istakao da razumije kolege iz DF-a, ali da nije primjereno nijednoj zemlji da na ovaj način pristupa izmjeni Ustava.

– Ovo je promjena Dejtona. Ne vjerujem da bi iko iz Republike Srpske glasao za to – rekao je Radmanović.

Borjana Krišto iz HDZ-a BiH ocijenila je da to kako su sačinjeni amandmani predstavlja ruganje BiH, dok je predsjedavajuća komisije Alma Čolo iz SDA bila stava da je u sadašnjoj fazi ispunjena potrebna procedura.